eOstroleka.pl
,

Podwyżki uderzą w nas z początkiem 2012 roku: Jak będzie w Ostrołęce?

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA
Polska - Ostrołęka: Ekonomiści, eksperci od gospodarki i politycy dawno zapowiadali, że rok 2012 będzie rokiem trudnym dla Polaków. W trakcie trwania kampanii wyborczej większość partii mówiła o tym, że w 2012 trzeba będzie „zacisnąć pasa”, bo uderzą w nas kryzys i nieuniknione podwyżki. Trzeba też dodać, że wzrost cen to w dużej mierze efekt dopasowywania się do unijnych poziomów akcyzy i podatku VAT.

Wiadomo, że na pewno zdrożeją  papierosy. Będziemy płacić również wyższe rachunki za prąd i gaz. Spółki energetyczne chcą podwyżki nawet do 10,6 procent. Z kolei Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek o dwucyfrowy wzrost cen gazu. Od nowego roku wzrośnie także akcyza na olej napędowy i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa. Podwyżki cen gazu, prądu i paliwa to jednocześnie droższa żywność.

Początek 2012 roku przyniósł również zniesienie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 proc. na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt i obuwie dziecięce. Od tej pory te produkty będą obciążone stawką podatku w wysokości 23 proc.

Niestety, żadnych prób przeciwdziałania tej tendencji na szczeblu krajowym nie widać. Na tym tle działania fiskalne ostrołęckiego samorządu zdają się nabierać kształtu parasola ochronnego.  

Podatki od nieruchomości i transportu pozostaną niezmiennie niskie. Nie wzrosną także opłaty za wodę i ścieki. Podwyżek nie przewidują także za swoje usługi Miejski Zakład Komunikacji oraz aquapark.  

- Polityka utrzymywania niskich podatków daje od lat konkretne efekty w postaci większych wpływów od środków transportu. Wiele firm decyduje się na rejestracje swoich samochodów w Ostrołęce, nasza polityka fiskalna jest stawiana za wzór w sąsiednich miastach przez środowiska gospodarcze - mówi Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce. - Większość opłat rośnie jedynie w ramach minimum narzucanego nam ustawowo. Staramy się też równomiernie rozkładać obciążenia, na przykład za udział w przedsięwzięciach kulturalnych (dopłata samorządu do projektów „Godziny dla rodziny” i „Nastroje we dwoje” - przyp. red. ), czy dotowanie obiektów użyteczności publicznej (aquapark - przyp. red.). Liczymy także na to, że zaplanowane przez samorząd inwestycje przyczynia się do stabilizacji na lokalnym rynku pracy - dodaje Dorobiński.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×