2019-03-12T18:44:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Polska,

Przegląd samochodu po zimie - na co zwrócić uwagę?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0

Wymagające zimowe miesiące mogą odbić się negatywnie na stanie naszego samochodu. Dlatego, gdy nadchodzi wiosna i na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, jest to idealna pora na przegląd pojazdu. Pozwoli on wcześnie znaleźć źle funkcjonujące elementy i uniknąć większych kłopotów w przyszłości. Na jakie rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę?

Podstawy, o których często zapominamy

Niskie temperatury są trudne dla akumulatorów, ponieważ obniżają ich wydajność i mogą powodować szybsze zużywanie się. Szczególnie dotyczy to pojazdów parkowanych na zewnątrz. Dlatego po zakończeniu zimy dobrze jest sprawdzić jego sprawność. Taki test możemy przeprowadzić sami jeżeli dysponujemy miernikiem elektronicznym dokonując pomiaru napięcia akumulatora przy włączonym zapłonie. Oznakami, które pozwalają stwierdzić nieprawidłową pracę akumulatora, są między innymi problemy z odpalaniem, objawiające się obniżonymi i  nierównymi obrotami rozrusznika.

Samodzielnie można również przeprowadzić kontrolę płynów w samochodzie. Podstawowe dwa to poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Oba są niezbędne dla prawidłowej pracy silnika i muszą być regularnie uzupełniane. Warto także upewnić się, że w pojemniku znajduje się odpowiednia ilość płynu do spryskiwaczy, który pomaga w utrzymaniu widoczności przedniej szyby również wiosną i latem.

Wymiana ogumienia i ocenia jego stanu technicznego

Przeprowadzając wiosenny przegląd samochodu, należy pamiętać o oponach. Są one przecież jedynym elementem pojazdu, który ma kontakt z nawierzchnią. Z tego powodu są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania osiągów pojazdu podczas jazdy. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać, jest wymiana opon na letnie. Najczęściej jako odpowiednią porę na to podaje się moment, w którym średnie temperatury w ciągu dnia zaczynają przekraczać 7 stopni Celsjusza. Oczywiście jeżeli głównie poruszamy się po mieście to przemyślanym rozwiązaniem mogą być opony całoroczne, które aktualnie ze względu na rozwój technologii sprawują się coraz lepiej w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.

Niezależnie, na którą z opcji się zdecydujemy to konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego i upewnienie się, że jazda na naszym ogumieniu jest bezpieczna. Na co powinno się zwrócić uwagę? Jeden z istotnych czynników to wiek liczony od momentu produkcji. Data ta umieszczana jest na bokach opony, a za stare uważa się te mające ponad 10 lat. Jednak należy pamiętać, że już ogumienie starsze niż 5-6 lat może mieć zauważalne gorsze właściwości.

Dobry stan ogumienia można przedłużyć przez odpowiednią pielęgnację z wykorzystaniem specjalnych środków kosmetycznych do opon. Usuwają one zabrudzenia, chronią przed ponownym przywieraniem brudu i wydłużają żywotność. Drugą ważną kwestią jest głębokość bieżnika. Przepisy nakazują, aby miała ona co najmniej 1,6 mm, ale optymalnym momentem wymiany pod względem bezpieczeństwa są 3 mm.

Prawidłowe ciśnienie

Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić także ciśnienie w kołach. Jest to ważne zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i oszczędności na spalaniu paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie może przyczyniać się do obniżenia bezpieczeństwa podczas jazdy na przykład wydłużeniem drogi hamowania. Zwiększone jest również prawdopodobieństwo uszkodzenia lub nawet pęknięcia opony. Na wielu stacjach benzynowych dostępne są kompresory, za pomocą których można w łatwy sposób dostosować jego prawidłową wartość. Jaka jest prawidłowe ciśnienie dla opon w naszym pojeździe możemy sprawdzić za pomocą tabeli ciśnień. Taką informacje powinniśmy również znaleźć na klapce wlewu paliwa lub przy drzwiach od strony kierowcy.

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1