2022-03-29T11:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

QLED, OLED czy LED? Który telewizor wybrać?

REKLAMA
zdjecie 6394
REKLAMA
zdjecie 6394

Zakup telewizora wcale nie jest prostą sprawą. Coraz częściej sięgamy po TV z rozdzielczością 4K, które wyposażone są w funkcje smart TV. Do takiej charakterystyki pasuje zdecydowana większość modeli wyprodukowanych w ostatnich latach. Skąd zatem tak duże różnice w cenach telewizorów tej samej wielkości? Co obecnie wpływa w największym stopniu na takie parametry obrazu jak jasność, kontrast czy odwzorowanie kolorów? Dziś przyjrzymy się nieco dokładniej technologii wykonania telewizora.

Rodzaje smart TV

Na wstępie warto przypomnieć tylko o tym, że telewizory kineskopowe i telewizory plazmowe od wielu lat nie są już sprzedawane. W związku z tym, idąc do sklepu, możemy trafić na TV:

  • LED,
  • OLED,
  • QLED,
  • NanoCell.

Co oznaczają właściwie te skróty? Warto w tym miejscu to wyjaśnić, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości.

LED to skrót od Light–Emitting Diode. Telewizory z tą technologią wyposażone są w diody znajdujące się za ekranem. Podświetlenie tworzy światło, które przechodzi przez ciekłe kryształy wraz z kilkoma innymi warstwami filtrującymi, tworząc obraz. Obecnie takich telewizorów w sprzedaży jest najwięcej i są dostępne w najniższej cenie ze wszystkich tutaj wymienionych.

Telewizory OLED wzięły swoją nazwę od Organic Light-Emitting Diode. W tym przypadku światło jest wytwarzane przez cząsteczki organiczne. Co więcej, diody OLED umożliwiają wyświetlanie emisyjne, co oznacza, że każdy piksel jest sterowany indywidualnie i emituje własne światło. Telewizory OLED zapewniają naturalne, żywe kolory, głęboką czerń i wysoki współczynnik kontrastu. Z technologii tej korzysta wiele firm, jak LG, Philips, Sony czy Panasonic.

QLED to natomiast autorska technologia od Samsunga. Tutaj również matryca telewizora jest podświetlana diodami LED, jednak wykorzystuje się dodatkowo także kropki kwantowe, umieszczone między podświetleniem a filtrami barwnymi. Ich zadaniem jest modyfikowanie światła padającego na filtry. To właśnie od kropek kwantowych (quantum dots) wzięła się nazwa QLED. Telewizory tego typu, w porównaniu z OLED TV, mają niższą cenę i wyższy współczynnik jasności. Zaletą OLED są lepsze kąty widzenia – obraz bez zniekształceń widoczny jest niezależnie od tego, czy znajdujemy się na wprost ekranu, czy z boku.

Telewizory NanoCell to natomiast rozwiązanie od firmy LG. Jest to właściwie unowocześniona wersja panelu LCD, w której zastosowano specjalne nanocząsteczki.

Który telewizor wybrać?

Wybierając telewizor, warto brać pod uwagę wiele czynników. Nie tylko rodzaj matrycy, ale również:

  • wielkość,
  • system operacyjny,
  • wygląd,
  • możliwość sterowania głosowego,
  • recenzje i opinie użytkowników.

Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych pomysłów na to, jak niskim kosztem zapewnić odpowiednią jakość obrazu, która będzie satysfakcjonować miłośników dobrego kina, gier czy rozgrywek sportowych. Na pierwszy rzut oka możemy w ogóle nie dostrzec różnicy między OLED i QLED, warto jednak rozumieć, co te pojęcia oznaczają i jakie są między nimi różnice. Mając podstawową wiedzę na ten temat, nie damy się łatwo zwieść i wybierzemy na pewno telewizor rozsądnie, a nie tylko patrząc na promocje czy reklamy.

Bogatą ofertę telewizorów znajdziesz w MediaMarkt.pl.

 

Artykuł sponsorwany. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×