2022-04-15T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Rodzaje basenów - czym się różnią?

Baseny z włókna szklanego są wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, które zostało uformowane w kształt niecki. Aby zainstalować basen, ekipa budowlana wykopuje otwór o odpowiedniej wielkości, układa niezbędną instalację wodno-kanalizacyjną, dodaje trochę wypełniacza piaskowego i obniża wstępnie uformowaną konstrukcję basenu do otworu. Następnie wyrównują basen, podłączają całą instalację wodno-kanalizacyjną i zasypują obszar wokół basenu. Zazwyczaj basen otoczony jest betonową konstrukcją tarasu. O jednym z takich basenów możesz poczytać na stronie ibaseny.pl.

Baseny naziemne z wykładziną winylową są strukturalnie podobne do basenów naziemnych, ale bardziej przypominają konwencjonalne konstrukcje naziemne. Ekipa budowlana wykopuje dziurę i montuje wokół obwodu metalową, plastikową lub drewnianą ścianę ramową. Podobnie jak w basenie naziemnym, załoga układa piasek na dnie otworu i mocuje wykładzinę winylową do ściany konstrukcyjnej. Te baseny są znacznie tańsze niż inne konstrukcje w ziemi, ale nie są tak trwałe. Zazwyczaj wkładkę należy wymieniać co około 10 lat. Baseny Gunite są najpopularniejszym projektaem w większości krajach w Europie i na świecie. Aby zbudować jeden z tych basenów, ekipa budowlana:

      Wykopuje dziurę

      Umieszcza instalację wodno-kanalizacyjną na miejscu (np. pompa do basenu)

      Montuje siatkę ramową ze stalowymi prętami zbrojeniowymi 3/8 cala (pręty zbrojeniowe).

Pręty zbrojeniowe są rozmieszczone w odstępach około 10 cali i zabezpieczone razem drutem. Kiedy siatka jest na miejscu, załoga natryskuje wokół pręta zbrojeniowego ciężką warstwę gunitu, mieszanki cementu i piasku.

Opryskiwacz łączy suchą mieszankę gunitu z wodą tuż przed natryskiwaniem – w ten sposób powstaje mokry materiał betonowy. Załoga wygładza gumit i pozostawia go na około tydzień przed nałożeniem gładkiego wykończenia na szorstką powierzchnię. Najpopularniejszym wykończeniem jest tynk (właściwie to mieszanka cementu i marmurowego piasku), ale wiele osób maluje swoje baseny specjalną farbą do betonu. Baseny Gunite mogą mieć również wykończenie z płytek, odsłoniętego kruszywa, a nawet włókna szklanego. Baseny Gunite (i ich kuzyni, baseny z betonu natryskowego) są bardzo trwałe i można je budować w dowolnym kształcie i rozmiarze.

Baseny z lanego betonu są podobne do basenów z piaskowca, ale są znacznie trudniejsze do zbudowania. Zamiast natryskiwania materiału betonowego wokół konstrukcji z prętów zbrojeniowych, beton jest w rzeczywistości wylewany na konwencjonalne drewniane formy. Wraz z rozwojem metod gunitowych, budowa basenów z betonu lanego w większości spadła na dalszy plan. W basenach murowanych ściany budowane są z bloczków betonowych. Chociaż te projekty basenów są zupełnie inne, wszystkie opierają się na tych samych podstawowych systemach hydraulicznych i filtrujących.

 

Artykuł sponsorowany. 

Zobacz również
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×