2021-12-08T15:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Rozwód 2021 a adwokat - statystyki i praktyka

REKLAMA
REKLAMA

Statystyki jasno wskazują, że sprawy rozwodowe dotyczą przede wszystkim mieszkańców dużych ośrodków miejskich. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a do najważniejszych zaliczają się kwestie światopoglądowe, styl życia czy świadomość i wykształcenie zaangażowanych w temat osób. Łatwiej także skorzystać z pomocy, którą może zaoferować adwokat: Warszawa czy Poznań oferują szerszy i bardziej zróżnicowany dostęp do kancelarii niż małe miasteczka. Jak prezentują się statystki dotyczące rozwodów w ostatnim czasie?

1. Rozwody w 2021 roku

2. Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

3. Ile kosztuje rozwód?

W minionym roku kwestie formalne nie uległy zmianie i poszczególny etapy rozwodu przebiegają w dotychczasowy sposób. Inicjuje je pozew rozwodowy, który można przygotować samemu lub skorzystać z pomocy, jaką oferuje kancelaria adwokacka. Może ona specjalizować się w takich sprawach, ale także mieć w kręgu zainteresowań prawo karne, skarbowe, prawo upadłościowe. Szczegóły sprawdź chociażby na: https://adwokat-wroclaw.biz.pl/warszawa/.

Rozwody w 2021 roku

Aby zyskać rozeznanie w skali rozwodów, warto spojrzeć na dane dotyczące pierwszego kwartału 2021 roku. Zgodnie z informacjami, w tym okresie orzeczono 16 tysięcy rozwodów, natomiast 200 par zdecydowało się na separację. Na drugim biegunie znalazło się 13,3 tys. nowych małżeństw. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku odnotowano 15,8 tys. rozwodów i 200 separacji oraz 11,6 tys. nowych małżeństw. Gdy spojrzeć jeszcze bardziej wstecz, widać, że z każdym kolejnym rokiem dysproporcje pomiędzy nowo zawartymi związkami a rozwodami zwiększają się na niekorzyść tych pierwszych.

Rozwody dotykają zwłaszcza dużych miast. Adwokat w Warszawie ma pełne ręce roboty: od 1990 r. liczba orzeczonych w stolicy rozwodów podwoiła się. Najczęstszym powodem zakończenia związku jest "różnica charakterów" spostrzeżona przed upływem 10 lat.

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Sprawę rozwodową inicjuje pozew, który można przygotować samodzielnie, ale warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Dokument powinien zawierać określone dane, między innymi wskazanie żądania i dowodów oraz informację, czy doszło do próby mediacji. Warto wykorzystać porady prawne uzyskane w kancelarii adwokackiej lub od radców prawnych albo w całości powierzyć przygotowanie wniosku prawnikowi, którego specjalizację stanowi prawo cywilne.

Jeśli dojdzie do procesu, sąd orzeknie, która ze stron przyczyniła się do rozpadu związku, chyba, że małżonkowie w zgodnym wniosku odstąpią od ustalania winy. W toku sprawy określić należy również zasady opieki nad dziećmi oraz podział majątku. Podjęcie ustaleń i osiągnięcie kompromisu nie zawsze jest łatwe - to kolejny aspekt, w którym pomoże kancelaria adwokacka, mająca w zakresie działań prawo rodzinne i cywilne.

Ile kosztuje rozwód?

Poprzez porady prawne uzyskasz również informację na temat kosztów rozwodu. W kwestii samej rozprawy nie ma znaczenia, czy miejscowością, w której odbędzie się proces, jest akurat Warszawa. Kancelaria adwokacka zajmująca się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, ale mająca w ofercie także sprawy karne, prawo gospodarcze czy upadłościowe, może natomiast mieć swoje stawki.

Istotnym kosztem są opłaty sądowe w wysokości 600 złotych. Jeżeli sąd nie będzie orzekał o winie, połowa tej kwoty jest zwracana. W przypadku podziału majątku w grę wchodzą dodatkowe koszty. Czasem pojawiają się również zabezpieczenia roszczenia, na przykład alimentów. Kolejny ważny wydatek to obsługa prawna, czyli wynagrodzenie, jakie pobiera kancelaria adwokacka. Warto się na tę opcję zdecydować, zwłaszcza gdy sprawa jest trudna - zyskujesz opinię eksperta i indywidualne podejście. Dodatkowe wydatki to opinia biegłych, koszty mediacji czy kuratora.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×