zdjecie 4084
zdjecie 4084
zdjecie 4084
2021-04-23T18:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Sezonowa wymiana opon i kół - jak zrobić to samodzielnie

REKLAMA
REKLAMA

Wydaje ci się, że sezonowa wymiana opon jest prostą czynnością. Wystarczy podnieść auto, odkręcić śruby, a następnie ściągnąć koło i założyć kolejne. Na końcu dokładnie zabezpieczyć. Jednak w rzeczywistości może się okazać jeszcze bardziej skomplikowane. Dlatego podpowiemy Ci jak to wykonać samemu. 

Na czym polega wymiana opon?

Wymiana opon najczęściej tyczy się tych sezonowych, opon letnich i opon zimowych. Ponieważ przy zmianie warunków atmosferycznych, opony zimowe czy letnie nie spełniają aż tak dobrze swoich funkcji. Umownie przyjęło się, że na sezon wiosenno - letni opony powinno się zmieniać kiedy przez około tydzień/dwa tygodnie przeważa temperatura 7 st. C, a śnieg nie ma racji bytu. Wygoda opon całorocznych wynika z faktu, że służą przez wszystkie sezony. Ten rodzaj ogumienia i wiele innych dostaniesz w sklepie Autobuty.pl

Wymiana opon krok po kroku

Przed podjęciem się wymiany opon samodzielnie warto przyjrzeć się tym, które trzymaliśmy w zamknięciu przez ostatni sezon. Zmierzyć stan ich bieżnika, by upewnić się, że nie przekracza wartości minimalnej (1.6 mm) określonej przez Unię Europejską. Sprawdzić opony pod kątem: 

  • deformacji, wybrzuszenia lub przecięcia,
  • odklejania elementów,
  • plam, “bąbli” od wewnętrznej strony opony,
  • odpowiedniego wyważenia, co mimo wszystko wiąże się z wizytą u wulkanizatora. 

Gdy po naszej kontroli nie wynika nic niepokojącego, jesteśmy gotowi, aby wymienić koła. 

h3 Bezpieczna wymiana opon 

Najpierw należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby to zrobić wystarczy wykonać następujące kroki: 

  1. Wyprostuj koła, gdy tego nie zrobisz, a rozpoczniesz wymieniane może się okazać, że nie masz wystarczająco miejscu. Cała praca i wysiłek pójdą “na marne”. 
  2. Wrzuć bieg na jeden lub wsteczny.
  3. Zaciągnij ręczny hamulec.
  4. Zablokuj koła, najlepiej zrobić to za pomocą klina. Jednak gdy go nie masz weź coś co będzie w stanie go zastąpić np. duży kamień.

 h3 Jak wymienić opony w samochodzie?

Poprawna samodzielna wymiana opon rozpoczyna się od poluzowania śrub, tak by po podniesieniu samochodu bez problemu je odkręcić. Następnie celne umieszczenie podnośnika. Nie jest to zbyt skomplikowana czynność. Z tego względu, że auta mają oznaczenie w postaci malutkiej strzałki wskazującej najmocniejsze miejsce w podwoziu samochodu. Gdy nigdzie nie możesz się jej dopatrzyć, najbezpieczniej będzie sprawdzić to w instrukcji konkretnego pojazdu. Kolejno unieś auto, wystarczy około 2 cm nad ziemią. Zdemontowanie koła to dalszy etap, który polega na całkowitym odkręceniu śrub i zdjęciu koła. Jeśli czujesz jakieś opory, to nie szarp opony. Tym działaniem możesz spowodować zachwianie podnośnika i jego przewrócenie. Ostatnim i najważniejszym krokiem jest założenie nowego koła i przykręcenie śrub. Najważniejszy, bo nie można tego zrobić za mocno lub za słabo. Gdy nie jesteś pewny, czy wykonałeś to poprawnie, najlepiej będzie skonsultować to ze specjalistą. 

Wymiana opon bez klucza dynamometrycznego

W momencie, gdy nie mamy w swoim wyposażeniu klucza dynamometrycznego, to lepiej skierować się z sezonową wymianą opon do specjalisty. Klucz dynamometryczny pozwala na dokładne dokręcenie śrub w odpowiednim momencie. Bez tego elementu nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć koła. Najczęstsze konsekwencje korzystania z innego rodzaju klucza to przekręcenie śruby za mocno lub za słabo. Powoduje to uszkodzenia felgi, koła, a najczęściej śrub. Po dokręceniu ich za mocno istnieje ryzyko, że nie będziemy w stanie, w sytuacji awaryjnej, wymienić opony na drodze.

REKLAMA
zdjecie 4084
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×