2019-01-09T16:24:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 5 6
Polska,

Sprawdzamy jaka pralka dla domu będzie najlepsza

REKLAMA
REKLAMA
3
2

Pralka to jedno z tych urządzeń, których nie może zabraknąć w domu. A skoro tak, warto zainwestować w model, który w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom. Zastanawiasz się, które urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie i czym kierować się podczas zakupów? Oto kilka wskazówek, które mogą się okazać przydatne.

Na rynku znajdziesz dziesiątki modeli pralek. Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również parametrami technicznymi. I to na nich warto się skoncentrować, poszukując urządzenia idealnego dla siebie. Ważne zastrzeżenie: nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, która pralka będzie najlepsza.

Wszystko zależy m.in. od tego:

 • jak liczne jest Twoje gospodarstwo domowe – czy z pralki będzie korzystać 1-2 osoby, czy może np. 5-6?
 • jakiego typu ubrania będą prane – czy tylko „standardowe”, czy dodatkowo również odzież robocza, funkcyjna itp.,
 • gdzie chcesz ustawić urządzenie i ile możesz na nie przeznaczyć miejsca,
 • jak planujesz suszyć pranie.

Sprawdź kluczowe parametry i funkcje, które mają znaczenie.

Zabudowana czy wolnostojąca?

Większość osób wybiera pralki wolnostojące – możesz je ustawić w dowolnym miejscu i, w razie potrzeby, zmienić ich położenie. Jeżeli jednak planujesz ustawić to urządzenie nie w łazience, a w kuchni – np. wówczas, gdy w pomieszczeniu kąpielowym jest za mało miejsca – warto rozważyć wybór modelu do zabudowy. Wówczas możesz zupełnie zamaskować obecność pralki w kuchni, sprawiając, że urządzenie wtopi się w tło. Warto jednak pamiętać, że pralka do zabudowy może być nieco bardziej kosztowna.

Pojemność bębna ma znaczenie

Jeśli pranie robisz stosunkowo rzadko, a jednocześnie chcesz wrzucać do bębna tylko kilka kilogramów tekstyliów, nie ma sensu kupowanie pralki, która wytrzymuje obciążenie np. do 10 kg. Jak zatem dobrać wielkość?

 • Dla 1-2 osób wystarczy model o ładowności 4-5 kg.
 • Dla rodziny 2 + 1 warto kupić pralkę o ładowności ok. 7 kg.
 • Domy, w których z pralki będą korzystać 4 lub więcej osób potrzebują urządzenia o ładowności powyżej 7 kg.

Pamiętaj, że w ślad za większym bębnem i wyższą ładownością idą też zazwyczaj większe rozmiary całego urządzenia, jak i wyższe zużycie prądu. Zachowaj więc zdrowy rozsądek.

Sposób ładowania prania

Urządzenia do prania różnią się między sobą również konstrukcją. Sprawdzając ofertę pralek, znajdziesz zarówno modele ładowane od góry, jak i od frontu. Co jest lepszym rozwiązaniem? Modele ładowane od góry zajmują zazwyczaj mniej miejsca i zapewniają wysoki komfort ładowania, a te ładowane od frontu są bardziej funkcjonalne. Mogą też być nieco tańsze.

Prędkość wirowania

Po wypraniu tekstyliów musisz je jeszcze wysuszyć. Jeśli chcesz skrócić ten czas do minimum, odzież musi zostać dobrze odwirowana. Wysokie obroty – np. 1200, 1300, a nawet 1500 obrotów na minutę – sprawią, że po wyjęciu z pralki rzeczy będą niemal suche. Ale uwaga – stanie się tak za cenę ich większego pogniecenia i większych trudności przy prasowaniu.

Opcjonalnie możesz się zdecydować na model, który spełni funkcję pralki oraz suszarki. Pamiętaj jednak, że nawet po dokładnym odwirowaniu wody ubrania warto będzie rozwiesić choć na kilka godzin, aby pozbyć się z nich resztek wilgoci.

Dodatkowe funkcje – co jest przydatne?

Nowoczesne pralki oferują wiele ciekawych programów prania oraz dodatkowych funkcji, które ułatwiają pozbycie się zanieczyszczeń i korzystnie wpływają na tkaniny. Warto zadbać, aby nowy model oferował opcje takie jak:

 • możliwość dorzucenia prania już po rozpoczęciu cyklu – przydatne wówczas, gdy np. zapomnisz włożyć do bębna brudnego podkoszulka czy ręcznika,
 • pranie parowe – para wygenerowana w bębnie dodatkowo zmiękczy tekstylia,
 • szybkie pranie – przyda się np. program szybkiego odświeżenia odzieży przy pomocy pary,
 • opóźniony start prania – tak, aby urządzenie włączyło się np. na godzinę przed Twoim powrotem z pracy. Wówczas, gdy wrócisz do domu, będziesz musiał jedynie rozwiesić gotowe do suszenia ubrania i inne tekstylia.

Sprawdź także klasę energetyczną urządzenia, zużycie wody oraz poziom hałasu – w ten sposób wybierzesz model idealny.

REKLAMA
REKLAMA
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1