2022-09-30T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Sprężyny naciągowe a dociskowe – jakie są różnice? Odpowiadamy

REKLAMA
REKLAMA

Proste konstrukcyjnie elementy, jakimi są sprężyny, okazują się niezastąpionymi podzespołami licznych maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je również jako części konstrukcyjne przedmiotów codziennego użytku. Poza popularnymi modelami dociskowymi, zwanymi też naciskowymi, stosuje się również sprężyny naciągowe. Czym się różnią?

Sprężyny naciągowe i dociskowe – budowa

zdjecie 300

Już na poziomie budowy widać, że sprężyna rozciągana różni się od naciskowej. Co prawda ich kształt może być podobny, ale, w przypadku tej pierwszej, zwoje są do siebie bardzo zbliżone. Natomiast w modelu dociskowym są mniej lub bardziej od siebie oddalone. Wynika to bezpośrednio z mechanizmu działania sprężyn, który wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

Poza tym sprężyny rozciągane posiadają haki, na których są montowane. Specyfika montażu i pracy modelu naciskowego nie wymaga wyposażenia go w hak. Warto jednocześnie wskazać, że oba rodzaje sprężyn posiadają pewne podobieństwa, jak choćby materiał wykonania, którym zwykle jest stal. Produkty te oferują te same marki — zarówno modele naciskowe, jak i sprężyny naciągowe są dostępne w Cloos.

Jak działa sprężyna rozciągana, a jak naciskowa?

Najprościej rzecz ujmując, wymienione modele mają zupełnie odwrotny model działania. Otóż sprężyna rozciągana w czasie pracy zwiększa swoją długość. Wskutek oddziaływania siły zewnętrznej dochodzi do zwiększenia przestrzeni pomiędzy zwojami. Natomiast sprężyna naciskowa zmniejsza długość poprzez zbliżanie się zwojów.

Zatem już wiesz, skąd bierze się różnica w budowie obu typów sprężyn. Aby mogło dojść do rozciągnięcia sprężyny bez jej zerwania, zwoje muszą być bardzo blisko. Warto zwrócić uwagę na to, że sprężyna dociskowa opiera swoją pracę na ściskaniu zwojów, co jest możliwe za sprawą odpowiednio dużych przestrzeni pomiędzy nimi.

Funkcje i zastosowania sprężyn rozciąganych i naciskowych

Pewne funkcje są wspólne dla sprężyn naciągowych i naciskowych. Przede wszystkim chodzi tutaj o przyjmowanie obciążeń oraz łączenie elementów. Jednak obie funkcje są realizowane przez poszczególne sprężyny na różne sposoby. Otóż sprężyny rozciągane przyjmują na siebie obciążenia wynikające z oddalania się jednego elementu od drugiego.

Oznacza to, że jest przeznaczona do łączenia części, których praca polega właśnie na oddalaniu się od siebie. W przypadku modeli naciskowych jest odwrotnie – przyjmują one obciążenia elementów naciskających na części, do których są przymocowane.

Sprężyna naciągowa to element, który umożliwia otwieranie klap czy drzwi, a także zapewnia mobilność poszczególnych części maszyn. Natomiast sprężyna naciągowa przede wszystkim zabezpiecza maszynę. Poza wspomnianymi funkcjami pełni też rolę amortyzującą.

Zarówno sprężyny naciągowe, jak i dociskowe, znajdują liczne zastosowania. Stosuje się je w przemyśle i budownictwie, jako części maszyn. Często oba rodzaje sprężyn pojawiają się w tych samych urządzeń. To nie wszystko, jedne i drugie sprężyny są obecne w meblach, takich jak kanapy, sofy, czy fotele. Pojawiają się też w urządzeniach kuchennych i łazienkowych, samochodach, sprzęcie warsztatowym, i wielu innych przedmiotach oraz konstrukcjach.

Sprężyn rozciąganych i naciskowych nie można stosować zamiennie. Pełnią podobne funkcje, jednak w inny sposób. Tym samym nie ma sensu porównywanie tych elementów pod względem jakości czy sprawności. Stanowią one dla siebie doskonałe uzupełnienie. Często okazuje się ono wręcz niezastąpione, ponieważ nie ma zbyt wielu alternatywnych rozwiązań w zakresie łączenia elementów i przejmowania obciążeń.

 Materiał zewnętrzny. 

REKLAMA
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×