2019-03-29T15:38:18+01:00 eOstroleka.pl 10 0 1 10
Polska,

Sztuczna inteligencja i Internet rzeczy w samochodzie

REKLAMA
REKLAMA
1
0
1
Najlepszy komentarz
~vectra c2007r, 07:14 30-03-2019,   100%
dobre by było żeby jeszcze mechaników przeszkoli ja mam problem z cisnieniem w kołach wentyle się zepsuły może ktos podpowie gdzie w Ostrołece albo okolicy znalezc mechanika co znasie na takich wentylach co mierzącisnienie dziekujie za podpowiedz
odpowiedz   •   oceń :  

Współczesne samochody nie tylko zawierają liczne inteligentne podsystemy ułatwiające jazdę, ale są nierzadko podłączone do sieci gromadzącej oraz analizującej liczne dane dotyczące stylu jazdy, eksploatacji itd. Przyjrzyjmy się specyfice tych technologii sprawdzając, jak rozwiązania takie jak sztuczna inteligencja czy też internet rzeczy coraz bardziej i częściej usprawniają korzystanie z samochodu.


Sztuczna inteligencja zastąpi kierowcę


Sztuczna inteligencja w motoryzacji kojarzona jest w powszechnej świadomości głównie z próbami (coraz bardziej udanymi) stworzenia zupełnie autonomicznego samochodu, który będzie w stanie sprawnie i bezpiecznie poruszać się bez ingerencji czynnika ludziego. U podstaw tej technologii jednak leżą dwa inne zagadnienia - uczenie maszynowe oraz "głębokie" uczenie (deep learning). Cel tych składowych jest ten sam - pozwolić SI wykształcić zdolność do samodzielnego wykonywania zadań, zgodnie z mechanizmami podobnymi jakie charakteryzują naszą inteligencję czy intuicję.
Podczas uczenia maszynowego SI dostaje zestaw danych i musi sama na ich podstawie wyciągnąć wnioski oraz nauczyć się rozwiązywać określony problem. Dodać tu można, że jest to z reguły problem niezalgorytmizowany, czyli taki, którego nie możemy opisać odpowiednim modelem matematycznym. W toku uczenia „głębokiego” sztuczna inteligencja poznaje sposoby na wykonywanie określonych zadań, a następnie dzieli je na mniejsze etapy, co usprawnia ich późniejszą realizację. Oba typy uczenia mogą być skutecznie stosowane jako składowe technologii takich jak np. ESC (Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), których zadaniem jest identyfikowanie nieprawidłowość w jeździe oznaczających nadciągający poślizg i utratę kontroli nad autem.

„Internet rzeczy”

Kolejną z technologii odgrywających coraz większą rolę we współczesnej motoryzacji jest tzw. „Internet rzeczy”. Pod tą, być może nieco dziwnie brzmiącą, nazwą kryje się szeroki zakres urządzeń i maszyn podłączonych do Internetu za pomocą sieci różnych aplikacji i baz danych. Są to nie tylko smartfony, komputery czy nawet lodówki, ale również samochody. Ciągła obecność w sieci może być korzystna zarówno dla kierowców, jak i producentów samochodów. Przykładowo, wytwórca auta może usprawniać dany model zdalnie, przesyłając regularnie aktualizacje do oprogramowania. „Internet rzeczy” to także możliwość łatwiejszego wykrywania usterek – przed wizytą w serwisie kierowca może utworzyć raport dotyczący sprawności auta i przesłać go do wglądu mechanikom.

Przepływ informacji

Czasem nawet zaawansowana asysta kierowcy nie jest w stanie zapobiec kolizji. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść właśnie technologia „Internetu rzeczy”, która potrafi wykryć kolizję i powiadomić odpowiednie służby. Dane, które pozostały w komputerze pokładowym, mogą ułatwić wyjaśnienie przyczyny wypadku. Można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku aut „Internet rzeczy” to swoiste rozwinięcie idei numeru VIN, pozwalającego na poznanie prawdziwej „historii” samochodu (np. ilości wypadków czy uszkodzeń). VIN jest ciągle w użyciu - dzięki takim usługom jak carVertical kupujący dany pojazd może łatwo i szybko uzyskać wiedzę na temat przebiegu interesującego go auta, jego wad i bezwypadkowości. To znakomite rozwiązanie dla osób chcących uniknąć przykrej niespodzianki po zakupie rzekomo nowego samochodu (więcje na stronie www.carvertical.pl).

„Internet rzeczy” czy uczenie maszynowe to technologie przyczyniające się do rozwoju motoryzacji. Można się spodziewać, że specjaliści od techniki nie poprzestaną na rozwiązaniach opisanych powyżej i w przyszłości na drogach będziemy wspierani przez nowe, intuicyjne funkcje wsparcia oraz asysty.

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~vectra c2007r, 07:14 30-03-2019,   100%
dobre by było żeby jeszcze mechaników przeszkoli ja mam problem z cisnieniem w kołach wentyle się zepsuły może ktos podpowie gdzie w Ostrołece albo okolicy znalezc mechanika co znasie na takich wentylach co mierzącisnienie dziekujie za podpowiedz
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1