zdjecie 3328
zdjecie 3328
2021-03-23T11:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Trzeba nosić maseczki ochronne, ale jak przekonać do tego dziecko?

REKLAMA
REKLAMA

Nawet dorośli nie lubią nosić maseczek, ale jest to konieczne do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów typu koronawirus powodujący chorobę Covid-19. Małe dzieci niestety mają często obiekcje i niechętnie sięgają po maseczki. Pojawia się wobec tego pytanie, jak je do tego zachęcić, bo samo powiedzenie, że trzeba, może okazać się niewystarczające. Dzieci do czwartego roku życia nie muszą zakrywać nosa i ust, ale pięciolatki już tak, chyba że nie pozwala na to ich stan zdrowia lub niepełnosprawność. Jako że z noszeniem maseczek przez dzieci bywa różnie, najlepszym rozwiązaniem będzie izolacja społeczna, unikanie dużych skupisk ludzi. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie należy zabierać ze sobą dziecka na zakupy. Nie zmienia to jednak faktu, że musi być ono świadome obowiązku noszenia maseczki ochronnej poza domem i wiedzieć, jak robić to prawidłowo.

Co można zrobić, aby zachęcić dziecko do noszenia maseczki ochronnej?

Zadaniem maseczki ochronnej jest zmniejszenie ryzyka zakażenia patogenami, przeciwdziałanie ich rozprzestrzenianiu się. Pojawia się jednak pytanie, jak wytłumaczyć to małemu dziecku, które do tej pory nie miało nigdy z czymś takim styczności. Zakrywanie nosa i ust wiąże się z dyskomfortem dla dziecka, co jeszcze bardziej zniechęca go do noszenia maseczki. Konieczne jest uświadomienie podopiecznemu, że każdy musi przestrzegać zasad – wskazać, że inni też noszą maski, być dobrym przykładem. Szczera i rzeczowa rozmowa to podstawa, nie można jednak dziecka niczym straszyć. Maseczki ochronne dla dzieci nie muszą być nijakie, ale kolorowe, wzorzyste, z ciekawym motywami. W sprzedaży nie brakuje nawet modeli wzbogaconych o postacie ze znanych bajek i kreskówek. Owoce, zwierzęta i inne nadruki będą mile widziane przez młodych użytkowników maseczek. Dziecko od razu zmieni zdanie i chętniej założy na twarz coś, co mu się podoba. Będzie to również okazja do pochwalenia się przed rówieśnikami swoją świetną ochroną na nos i usta. Jeśli maseczka będzie przyjemna w dotyku, o ładnym designie, stanie się praktyczną ozdobą, częścią codziennego ubioru.

Młodsze dzieci mają tendencję do naśladowania rodziców, dlatego dając im dobry przykład, nosząc maseczki, nie powinno być żadnych problemów z przekonaniem podopiecznych do zakrywania nosa i ust. Można też traktować to jako zabawę, pozwolić dzieciom wybrać maseczkę. Nie można narzekać z powodu konieczności noszenia maseczek ani mówić o tym, że sprawiają dyskomfort. Należy uświadomić dziecko, że zakrywanie nosa i ust jest czymś obowiązkowym, niezbędnym zabezpieczeniem przed wirusami i bakteriami. Maseczka może też zostać przedstawiona jako dekoracyjny element ubioru, coś modnego. Konieczne jest także wskazanie dziecku, jak powinno prawidłowo zakładać, nosić i zdejmować maseczkę. Istotne będzie zdezynfekowanie rąk przed założeniem maseczki. Trzeba zadbać o jej dobre dopasowanie, nie może być żadnych przerw między twarzą a maską. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno dotykać maseczki podczas jej używania – wilgotna powinna zostać od razu wymieniona na nową. Założonej maseczki nie wolno dotykać, jednak w przypadku dzieci może to być dość problematyczne, tu z pomocą przychodzi maseczka medyczna Inventi Mask. Jest to innowacyjna maseczka z powłoką która zabija wirusy i bakterie nawet do 48 godzin, co pozwoli naszym pociechom nie tylko wielokrotnie zdejmować i zakładać maseczkę ale również jej dotykać.

Przeczytaj równiez:

Jak zasłaniać usta i nos zgodnie z przepisami?

 

REKLAMA
zdjecie 3328
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×