zdjecie 1647
zdjecie 1647
2021-01-14T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ubezpieczenie mienia – ile kosztuje i co obejmuje?

Kilkadziesiąt lat gromadzenia dóbr, wyposażania mieszkania lub domu i podnoszenia standardu życia zwykle oznacza ogromny wkład pracy oraz środków finansowych. Dlatego nikogo nie cieszy perspektywa, że wielkoekranowy telewizor, nowoczesna pralka automatyczna czy perski dywan mogą stać się łupem złodziei. To one skłaniają właścicieli do sięgania po ochronę, jaką zapewnia im ubezpieczenie mienia.

Ubezpieczenie mienia – przedmioty podlegające ochronie

Omówienie zakresu ochrony mienia przez ubezpieczenie warto zacząć od precyzyjnego wyjaśnienia pojęcia „mienie”. W potocznym rozumieniu jest to wszystko, czego dorobił się ich właściciel, zdobył w wyniku pracy, zakupu, wytworzenia siłą własnych rąk lub w inny legalny sposób. Mienie dzieli się na:

  • nieruchomości – czyli działkę oraz wszystkie stałe naniesienia takie jak dom mieszkalny, budynki gospodarcze, garaż, studnia, oczko wodne, ogrodzenie, nagrobek itp.,
  • ruchomości – wszystkie przedmioty, które mogą zostać przemieszczone lub wyniesione z budynku np. podczas kradzieży. Do tej grupy zaliczają się między innymi meble, sprzęty AGD, przedmioty codziennego użytku, odzież, przedmioty osobiste, sprzęt turystyczny i wiele innych.

Do ruchomości nie zaliczają się elementy, których demontaż wymaga zastosowania narzędzi. Przykładami są zabudowy meblowe czy sprzęt w siłowni na stałe przymocowany do podłoża lub ściany.

Czego nie można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie mienia obejmuje ochroną bardzo wiele przedmiotów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia domu. Są jednak takie dobra, które towarzystwa wyłączają spod ochrony ze względu na dodatkowe przepisy, wysoką wartość lub specjalne znaczenie. Wśród tych wymienionych w artykule na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mienia znajdują się np.:

  • broń palna,
  • kamienie szlachetne,
  • zbiory kolekcjonerskie,
  • rękopisy,
  • trofea myśliwskie,
  • dane cyfrowe,
  • wybrane dzieła sztuki.

Jeśli w domu prowadzisz działalność gospodarczą, do której wykorzystujesz maszyny czy narzędzia, przedmioty te również nie mogą być objęte ubezpieczeniem mienia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują też w roli mienia ruchomego zwierzęta domowe. Wyjątkiem są agresywne rasy psów i niektóre inne gatunki, które są wyłączone z ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia?

Podobnie jak przy większości typów polis ubezpieczeniowych, tak i tutaj nie jest możliwe podanie jednej, nawet przybliżonej kwoty ubezpieczenia mienia. Wynika to z faktu, że każde TU przygotowuje indywidualną ofertę, stosując własne, wewnętrzne przepisy i regulaminy.  Przeglądając poszczególne propozycje, z pewnością zauważysz, że różnią się one zakresem ochrony.

Zdarzeń, które mogą podlegać ubezpieczeniu, jest bardzo wiele, począwszy od standardowych wypadków takich jak pożar, zalanie czy wybuch gazu po szkody wynikłe ze stłuczenia przedmiotów, przepięcia, wandalizmu, rażącego niedbalstwa czy prowadzenia akcji ratowniczej. Kilkadziesiąt opcji sprawia, że poszczególne pakiety ubezpieczeń są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem zakresu ochrony, jak i cen. Przykładowe roczne kwoty składek wynoszą np. 220 zł w TU Proama, 371 z zł w Link4, 559 zł w mtu24.pl i 775 zł TU Inter Polska. Składki zostały obliczone dla mienia o wartości 400 000 zł.

 

Artykuł sponsorowany.

Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×