2019-09-03T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Ubezpieczenie OC/AC w kosztach firmy

REKLAMA
REKLAMA

W wielu przypadkach do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania działalności przedsiębiorstwa niezbędny jest samochód. Jednak utrzymanie auta wiąże się z licznymi kosztami. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy starają się zredukować wydatki przez włączenie ich do grupy wydatków firmowych. W ten sposób pojazd będzie zaliczony do kosztów podatkowych. Jednak granica między użyciem firmowym a prywatnym jest niewyraźna. Przedsiębiorcy mają wątpliwości np. czy ubezpieczenie OC/AC można włączyć do kosztów firmowych.

Czy ubezpieczenie OC/AC można włączyć do kosztów firmowych

Rozporządzenia Ministerstwa Finansów nie zawsze jednoznacznie rozstrzygają, czy dane ubezpieczenie można włączyć do kosztów firmowych, czy nie. Pewność mamy w dwóch przypadkach: OC oraz NNW. Z racji tego, że są obowiązkowe, włączają się w koszty firmowe.

W przypadku OC, czyli tzw. odpowiedzialności cywilnoprawnej to ubezpieczyciel ponosi koszty za ewentualne szkody osób trzecich. Natomiast NNW, czyli tzw. następstwa nieszczęśliwych wypadków obejmuje życie i zdrowie osoby ubezpieczonej.

Sytuacja robi się mniej klarowna w przypadku AC (autocasco) oraz GAP (Guaranteed Asset Protection). Autocasco można włączyć w koszty firmowe, jeśli wartość pojazdu nie przekracza 150 tys. złotych. Natomiast GAP może być też rozpatrywany jako wydatek eksploatacyjny. W takim wypadku limitami będzie 20%, 75%, 100% kosztów w KPiR. Więcej porad i informacji na temat ubezpieczeń znajdziesz na stronie http://ubezpieczenie24.org/.

Jak wygląda rozliczenie w przypadku współwłasności?

Właścicielem używanego w firmie samochodu może nie być sam przedsiębiorca. Zdarzają się sytuacje, kiedy jest jeszcze współwłaściciel. Na szczęście prawo dokładnie reguluje to, kiedy możemy zaksięgować całą wartość OC z polisy. Jest to możliwe np. w sytuacji, gdzie małżonkowie mają wspólność majątkową.

W innych przypadkach współwłasności trzeba się liczyć z koniecznością wykonania kilku obliczeń. Kiedy współwłaścicielem jest tata, mama, brat, siostra czy nawet wspólnik a jego udział wynosi zaledwie 10%, to możemy rozliczyć nawet 90% OC. Czyli w praktyce możemy rozliczyć kwotę odpowiadającą udziałom, które posiadamy. Jeśli nie są one precyzyjnie określone, to trafiają one po równo do każdej osoby, która jest współwłaścicielem. Jeśli mamy do czynienia z dwoma osobami, będzie to 50%. Kiedy współwłaścicieli jest trzech, jest to już 33,3%. Można ominąć tego typu obliczenia za pomocą specjalnej aplikacji, która po wprowadzeniu faktury, automatycznie zaksięguje właściwą sumę.

Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1