zdjecie 8584
zdjecie 8584
2021-06-17T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Usługa kolokacji serwerów – czym jest i jakie korzyści się z nią wiążą?

REKLAMA
REKLAMA

W swojej firmie masz duże zapotrzebowanie na serwery, lecz doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ich obsługa wiąże się z poniesieniem sporych kosztów? W tego typu sytuacjach optymalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usługi kolokacji serwerów. Zobacz, czym ona jest i jakie korzyści się z nią wiążą.

Kolokacja serwerów – czym jest?

Kolokacja serwerów, zwana też hotelingiem, to zmiana fizycznej lokalizacji serwerów, polega na przeniesieniu ich do firmy zajmującej się tają usługą. Serwery danej firmy (znajdujące się w szafie rackowej) są ulokowane w przestrzeni serwerowej zewnętrznego podmiotu. Czerpią wówczas z gotowej infrastruktury, aby móc wydajnie działać. Usługa kolokacji może dotyczyć również routerów czy switchy. Klient, który korzysta z tego typu usługi ma pełen dostęp do serwera. Usługę kolokacji serwerów świadczy między innymi Netia: https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/netia-kolokacja.

Kolokacja – najważniejsze zalety rozwiązania

Wśród najważniejszych zalet, które wiążą się z usługą kolokacji, wymienia się przede wszystkim pomieszczenia o stałej i przewidywalnej temperaturze oraz poziomie wilgotności powietrza, które nie pozostają bez znaczenia dla prawidłowego działania i żywotności serwerów. Ponadto użytkownik korzystający z takiej usługi zyskuje łącza internetowe o dużej prędkości, niezależnie od własnych zasobów. Firma podzlecająca przechowywanie serwera może też liczyć na zabezpieczenie działania serwera w razie utraty zasilania. Dostępu do serwera chronią fizyczne bariery, w tym systemy wideo-alarmowe, jak też wyspecjalizowane podmioty ochroniarskie. W razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich chociażby jak wybuch pożaru czy celowe podpalenie, w przestrzeniach służących do świadczenia usługi kolokacji wykorzystuje się usystematyzowane rozwiązania gaśnicze.

Dlaczego przeniesienie serwera do nowej przestrzeni jest opłacalne?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń gromadzenia danych, powierzchnia, jaka będzie potrzebna do przechowywania sprzętu, będzie stale rosnąć. Nie każde biuro będzie nadawać się na serwerownię – zarówno ze względu na ograniczoną przestrzeń, jak też z uwagi na brak solidnych zabezpieczeń przeciwpożarowych czy antywłamaniowych. Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy wiąże się również z oszczędnością czysto finansową. W przypadku ograniczenia zapotrzebowania na pracowników znajdujących się w biurze posiadanie na stałe kogoś do zajmowania się infrastrukturą sieciową może okazać się zbędne.

REKLAMA
zdjecie 8584
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×