2022-05-13T07:06:10+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Właściwa pielęgnacja winogron

REKLAMA
0
0
0

Uprawa winorośli na działce nie jest trudnym zadaniem, gdyż winogrona to silne rośliny, które nie potrzebują szczególnie żyznej gleby, aby obficie owocować. Wystarczająca jest ciepła oraz słoneczna jesień, aby uzyskać w pełni dojrzałe i smakowite owoce.

Sadzenie winogron na działce i w przydomowym ogrodzie

Warto jednak winorośle sadzić przy nagrzanych słońcem murach, gdyż tego typu stanowiska pozytywnie wpływają na jakość i smak owoców, a także na siłę wzrostu rośliny. Co więcej należy zwracać uwagę także na jakość kupowanych sadzonek. Znacznie lepiej jest wybierać te, których sprzedaż realizowana jest w pojemnikach. Natomiast winorośli z odkrytym korzeniem może być przesuszona lub uszkodzona. Najlepszym terminem do sadzenia winorośli jest kwiecień, gdyż wówczas rośliny są jeszcze w stanie uśpienia. Dobry jest również przełom czerwca i lipca, gdy pędy mają już liście. Jednakże w przypadku sadzenia winorośli w pojemnikach można wykonywać to przez cały sezon od wiosny do jesieni. Należy jednak zadbać o właściwe nawodnienie rośliny. Konieczne jest również wybranie odpowiedniego stanowiska. Winogrona uwielbiają ciepłe miejsce, zaciszne oraz słoneczne. Natomiast w kwestii wymagań glebowych najbardziej preferują lekkie oraz próchnicze gleby. Co więcej zbyt żyzna gleba może nie być korzystna dla winogron, gdyż roślina zaczyna bujnie się rozrastać, kosztem gorszego owocowania.

Prawidłowe przycinanie winogron

Winorośle, które nie zostają regularnie przycinane puszczają dużą ilość pędów, które znacznie osłabiają owocowanie. Tym samym chcąc uzyskać dorodne owoce, należy regularnie prowadzić zabieg przycinania. Konieczne jest także przywiązanie winorośli do podpór lub drutów, aby nie doszło do ich uszkodzenia zwłaszcza w okresie silnych wiatrów. Konieczne jest usuwanie bocznych pędów, a także nadmiaru kiści winogron, pozostawiając jedynie dwie na odcinku jednego metra. Nie należy przycinać tylko pędów prowadzących. Natomiast pozostałe przycina się zimą do pierwszego pąka nad miejscem, z którego wyrasta pęd z pnącza. Natomiast najbardziej radykalne cięcia wykonuje się na przełomie lutego i marca. Wówczas można zdecydować się nawet na przycinanie zdrewniałych i starszych pędów. Późniejsze prowadzenie tego typu zabiegów zwiększa ryzyko występowania chorób.

zdjecie

Opryski i nawożenie winogron

Aby uzyskać zdrowe i smaczne owoce, a także obfite plony należy wykonywać regularne opryski winorośli. Warto winogrona pryskać także zapobiegawczo, nawet od początku sezonu wegetacyjnego. Winogrona są szczególnie zagrożone na ataki chorób i grzybów na przełomie czerwca i lipca. Wówczas ciepła oraz wilgotna pogoda sprzyja rozwojowi patogenów. W tym czasie konieczne jest obserwowanie rośliny oraz w razie konieczności zastosowanie ekologicznych lub chemicznych oprysków. Opryski ekologiczne można stworzyć samodzielnie na bazie skrzypu lub pokrzyw. Jednakże sprawdza się również cebula oraz czosnek. Nie tylko zapobiegają one szkodnikom i chorobom, lecz również wzmacniają odporność rośliny. Wyciąg z cebuli oraz czosnku pozwoli na usunięcie mszyc, natomiast skrzyp polny jest doskonałym preparatem do zwalczania mączniaka prawdziwego i rzekomego. Warto również stosować mineralny lub organiczny nawóz do winogron. Uzupełni on glebę w niezbędne do rozwoju rośliny składniki mineralne oraz odżywcze. Jest to szczególnie ważne podczas sadzenia rośliny, ale także w dalszych latach. Dzięki temu nie dojdzie także do jałowienia gleby, oraz utraty jej dobrej struktury. Będzie to także gwarancją obfitego plonowania.

 

artykuł sponnsorowany

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25 dk26 dk27  28 dk29
dk30  31  1  2  3  4  5
×