eOstroleka.pl
Region,

Wyzwania w pracy dekoratora wnętrz

Dekorator wnętrz – opis zawodu
Praca dekoratora wnętrz nie polega wcale – wbrew pozorom – na wymyślaniu jak najbardziej oryginalnych rozwiązań. W rzeczywistości dekorator wręcz nie powinien zbyt mocno popuszczać wodzy fantazji, tylko stosował się dokładnie do preferencji i wytycznych klienta. Dekorator odpowiada zazwyczaj zarówno za przygotowanie projektu (po konsultacji ze zleceniodawcą i omówieniu jego wymagań), jak i za jego realizację, czyli m.in. zakup potrzebnych materiałów, mebli i dekoracji. Metamorfoza może obejmować całe wnętrze, jak i jedno, wskazane przez klienta pomieszczenie. Zazwyczaj dekoratorzy współpracują ze sprawdzonymi już przez siebie ekipami remontowymi i wykończeniowymi. Najczęściej dekoratorzy samodzielnie wybierają też produkty, które znajdą się we wnętrzu mieszkania czy domu, choć zdarza się, że klienci chcą być obecni na zakupach dokonywanych przez projektanta. 


Gdzie pracuje dekorator wnętrz?


Zazwyczaj dekoratorzy wnętrz zatrudniani są przez agencje projektowe i architektoniczne; często decydują się też na samodzielnie otwarcie takiego biura. Dekoratorzy mogą znaleźć pracę również u deweloperów, w firmach budowlanych czy w firmach zarządzających nieruchomościami.


Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich zawodów jak dekorator wnętrz, praca wymaga posiadania odpowiednich umiejętności i wiedzy. W ich zdobyciu może pomóc m.in. kurs jednoroczny dekorator wnętrz prowadzony przez Żaka. Kursanci uczą się na zajęciach m.in. zasad projektowania konkretnych pomieszczeń, z uwzględnieniem ich najważniejszych funkcji (czyli m.in. salonu, sypialni, kuchni, łazienki czy domowego biura). Ponadto kursanci poznają również metodykę pracy dekoratora, uczą się o stylach w aranżacji wnętrz czy o roli światła i koloru. Dowiadują się też, jak wykorzystywać tkaniny w dekorowaniu poszczególnych pomieszczeń i poznają przydatne triki dekoratorskie. Po ukończeniu kursu mogą bez przeszkód próbować swoich sił na stanowisku dekoratora.


Wyzwania w pracy dekoratora wnętrz


Jednym z największych wyzwań w pracy dekoratora wnętrz jest bez wątpienia przygotowanie i przystosowanie projektu odpowiadającego potrzebom klienta. Dekorator musi zadbać o to, by zastosowane rozwiązania były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim – funkcjonalne. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że dekorator musi zazwyczaj zmieścić się w budżecie ustalonym przez klienta; to często oznacza konieczność stosowania alternatywnych rozwiązań czy materiałów. 


Nie można też zapominać, że dekoratorzy pracujący na własny rachunek muszą mierzyć się z jeszcze jednym, istotnym wyzwaniem - mowa o pozyskaniu klientów. Pomóc może zarówno marketing (np. w internecie), jak i polecenia zadowolonych zleceniodawców.


Wyzwań w pracy dekoratora wnętrz jest zatem sporo, jednak osoby marzące o przeprowadzaniu metamorfozy poszczególnych pomieszczeń i całych mieszkań z pewnością świetnie odnajdą się w tym zawodzie. 
 

– Artykuł sponsorowany


 

Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×