2019-02-25T14:10:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Ostrołęka,

Zalane mieszkanie – kto za to zapłaci?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0

Zalanie mieszkania zdarza się wielu ludziom. Odpowiedzialne traktowanie przestrzeni życiowej to jedno. Sytuacje, na które nie mamy wpływu, to osobny temat. Taka sytuacja może wynikać albo z naszej winy, albo z winy sąsiada. Skala zniszczeń potrafi przerosnąć nasze najgorsze obawy. Wówczas pojawia się pytanie: kto za to wszystko zapłaci? Ktoś musi. Jak więc postępować w przypadku zalanego mieszkania i jak zorganizować finanse na naprawę szkód?

Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania

Zasadniczo możemy podzielić zalania na dwa podstawowe rodzaje: te z naszej winy i zalanie sąsiedzkie. Bywają przypadki, że nasze mieszkanie zalewane jest przez nieodpowiednią konstrukcję budynku lub wadliwie zainstalowane komponenty hydrauliczne w obiegu ogólnym.

Wówczas winna jest spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota lub deweloper. Zdarza się to jednak statystycznie dość rzadko. Jeśli dbamy o to, by wszystko w naszej przestrzeni mieszkalnej odbywało się w ramach ogólnie rozumianego bezpieczeństwa i higieny, prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń znacznie zmniejszamy.

Istnieją jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu. Nie zawsze bowiem jesteśmy w stanie przewidzieć drożność instalacji wodnej, szczelność odpływów, stan eksploatowanych elementów. Najczęściej zalania zdarzają się przez: nieprawidłowo podłączone urządzenia (np. zmywarka, pralka), uszkodzone rury, przepuszczające uszczelki oraz wężyki.

Może się też być tak, że właśnie my nieprawidłowo eksploatujemy urządzenia. Przykładowo: wkładając do zmywarki brudne i tłuste talerze z resztkami, powodujemy niedrożność systemu odpływowego. Wcześniej czy później możemy spodziewać się zalanej podłogi.

Opłukiwanie talerzy, sztućców i garnków przed załadowaniem ich do urządzenia nie jest przesądem. Pół biedy, jeśli jesteśmy w domu i możemy w porę zareagować. Gdy jednak włączymy zmywarkę i udamy się na spacer – możemy spodziewać się różnych scenariuszy.

zdjecie

Zalane mieszkanie a ubezpieczenie

Bez dwóch zdań warto mieć ubezpieczenie obejmujące wszystkie powyższe przypadki. Wielu przeciwników tego rozwiązania twierdzi, że nie ma ono najmniejszego sensu, bo koszt składek przekracza koszt odmalowania ścian.

Jest to mit, gdyż składki nie są tak wysokie, jak niektórzy uważają, a remont nie zawsze oznacza jedynie „odmalowanie ścian”. Zdarza się, że ludzie trzymają u siebie w domach bardzo wartościowe sprzęty. Jeśli zalanie występujące z naszej winy wywoła jedynie plamę na suficie, wówczas, w istocie, będzie to niewielka szkoda.

Gdy zalejemy sąsiadowi sprzęt hi-fi o równowartości samochodu, scenariusz nie okaże się zbyt korzystny. O ile drogie sprzęty do słuchania muzyki ludzie mają w domach stosunkowo rzadko, o tyle nowoczesne, ogromne telewizory są w co drugim mieszkaniu.

Jeśli już zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, z pewnością pierwszym krokiem zawsze będzie ustalenie przyczyny. To dość łatwy proces, bowiem wystarczą krótkie oględziny mieszkania sąsiada lub naszego własnego, żeby dociec przyczyny awarii, skutkiem której nastąpiło zalanie.

Posiadanie polisy jest o tyle bezpieczne, że jeśli wina leży po naszej stronie, to właśnie pieniądze z owej polisy pokryją szkody. Jeśli zalał nas sąsiad, który miał ubezpieczenie, musimy znać numer OC jego polisy. Jeśli nie ma ubezpieczenia, wszystkim powinna zająć się nasza firma ubezpieczeniowa.

zdjecie

Skąd wziąć pieniądze na naprawę szkód po zalaniu?

Odpowiedź nasuwa się sama: z ubezpieczalni. I tak właśnie będzie, ale w swoim czasie. Instytucje zajmujące się ubezpieczeniami działają zwykle dość skutecznie, ale owe działania są czasochłonne. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele m.in. dokonują dokładnej weryfikacji stanu faktycznego i prawnego, aby zapobiec wyłudzeniom. Jeśli więc nie chcemy czekać z remontem, powinniśmy założyć, że zwrot kosztów wpłynie na naszego konto, ale z pewnością nie za przysłowiowe „dwa dni”.

Zdarza się też, że cały proces się wydłuża, ponieważ osoba, z której winy nasze mieszkanie jest zalane, nie chce podać numeru polisy, nie ma z nią kontaktu lub nie posiada ubezpieczenia. Czasem sprawy związane z odszkodowaniem trafiają do sądu i dopiero na tej drodze są rozstrzygane. Przez to mogą minąć miesiące, a w niektórych przypadkach nawet lata.

W związku z tym często koszt usunięcia szkód i zrobienia niezbędnego remontu spada na nasze barki, zanim rzeczywiście odzyskamy pieniądze z ubezpieczenia. Woda niestety powoduje spore szkody, które mogą tak naprawdę wyjść dopiero po jakimś czasie. Przykładowe zniszczenia, które należy usunąć lub naprawić:

  • zalane ściany i sufity

W przypadku obfitych zalań może odpaść tynk, a jeśli mamy na ścianach drewno lub tapetę, wówczas wszystko będzie do wymiany.

  • panele i drewniany parkiet

Drewno absorbuje wodę. Spuchniętych elementów nie da się odratować i trzeba wymienić na nowe.

  • sprzęt RTV i AGD

Współczesne, wypełnione elektroniką, delikatne urządzenia nie są odporne na wodę. Zalany telewizor, telefon, konsola do gier, modem, inny sprzęt stanowią wysoką wartość, ale też niestety łatwo ulegają uszkodzeniu.

  • kanapy, łóżka, tekstylia, meble i dużo innych elementów wyposażenia często, po kontakcie z wodą, bezpowrotnie tracą pierwotną strukturę.

W niektórych przypadkach konieczne będzie profesjonalne osuszenie mieszkania, które jest sporym kosztem zależnym od wybranej metody, potrzebnego czasu osuszania, powierzchni i rodzaju profesjonalnych urządzeń. Bywa tak, że mieszkanie po zalaniu nadaje się tylko do natychmiastowego remontu (nie można dopuścić do tego, by zaczął narastać grzyb).

Po oszacowaniu kosztów może okazać się, że potrzebna kwota jest znacznie większa, niż mogliśmy się tego spodziewać, szczególnie, że zalanie mieszkania jest sytuacją, której nikt się nie spodziewa. Zakłóca codzienny rytm normalnego funkcjonowania i zmusza nas do podjęcia dodatkowych, nieprzewidzianych czynności.

zdjecie

Skąd wziąć na to wszystko środki?

Jeśli nie posiadamy własnego, funduszu „remontowo-awaryjnego”, gdzie przez lata gromadziliśmy środki na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, rozwiązaniem może okazać się ekspresowa pożyczka.

Takie szybkie pieniądze mogą błyskawicznie uratować sytuację, w której się znajdziemy. Nie zawsze jesteśmy gotowi na wzięcie kredytu w banku lub nie chcemy pożyczać od znajomych.

Ekspresowa gotówka z uproszczonymi procedurami będzie rozwiązaniem, które sprawi, że środki znajdą się na naszym koncie niespodziewanie szybko i równie szybko będziemy mogli zabrać się za konieczne czynności usuwania skutków zalania mieszkania. Ważne jednak, by pożyczkę wziąć ze sprawdzonego źródła. Przykładem takiego rozwiązania  może okazać się szybka pożyczka w Zaplo (RRSO 78,6%).

O czym pamiętać po zalaniu mieszkania?

  • Odnalezienie przyczyny zalania i powstrzymanie dalszego zalewania mieszkania
  • Ograniczenie szkód, pozbycie się nadmiaru wody
  • Niezwłoczne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
  • Zgromadzenie dowodów szkód zalanego mieszkania (zdjęcia, oględziny rzeczoznawcy, dokumentacja  zakupu rzeczy, które zostały uszkodzone, etc.)
  • Niezwłoczne usunięcie szkód i rozpoczęcie remontu (nie możemy doprowadzić do rozwarstwienia parkietu, tworzenia się pleśni i grzybów, etc.)

Nie zwlekajmy z żadną z tych czynności, bowiem długofalowe konsekwencje naszych wahań mogą mnożyć kwotę, którą musimy wydać na odświeżenie lub odremontowanie zalanych powierzchni. Ponadto do sprawy dochodzą kwestie zdrowotne, powiem zalegająca w murach, drewnie lub innych materiałach woda jest doskonałym środowiskiem do mnożenia się różnego rodzaju bakterii.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 78,6%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 7 500 zł; zmienna stopa oprocentowania 10%, całkowity koszt pożyczki 8 712 zł (w tym: prowizja 7 500 zł, odsetki 1 212 zł); całkowita kwota do zapłaty 16 212 zł, płatna w 36 miesięcznych ratach (35 rat po 450,33 zł i ostatnia 36 rata: 450,45 zł). Kalkulacja na dzień 03.12.2018. Udzielenie pożyczki oraz przesunięcie terminu spłaty raty zależy od dokonania uprzedniej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Opłata rejestracyjna (zwrotna): 1 gr.

 

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  1  2