eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”: Nowa wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

REKLAMA
zdjecie 5850
zdjecie 5850
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce dostępna będzie nowa ekspozycja poświęcona krainie leżącej u stóp Czarnogóry i Gorganów. Wernisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany” odbędzie się w najbliższy piątek, 8 maja.

Ekspozycja, pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Od czasów Kazimierza Wielkiego do 1945 roku Huculszczyzna znajdowała się w granicach Rzeczypospolitej z wyjątkiem okresu rozbiorów, kiedy wchodziła w skład zaboru austriackiego. Obecnie leży prawie w całości w granicach Ukrainy (część południowa Huculszczyzny znajduje się na Bukowinie Rumuńskiej).

Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy. Tuż obok Łemków i Bojków, jest to jedna z trzech grup górali ruskich zamieszkujących Karpaty. Żywiołem osadniczym Huculszczyzny byli wołoscy pasterze przybyli z południa Europy. Na ziemiach tych mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Podstawą była hodowla i związane z nią pasterstwo oraz prace w lesie. Do dziś swoją kulturową odrębnością i bogatym folklorem, Huculi przyciągają rzesze turystów i łowców oryginalnych tradycji.

Huculszczyznę końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku poznajemy na wystawie za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku. Niniejsza wystawa, jest swoistym odzwierciedleniem różnorodności kulturowej i kresowego klimatu tamtych terenów, to sentymentalna podróż do rejonu Karpat Wschodnich. Prezentowane są na niej przykłady najciekawszych zabytków i rękodzieła huculskiego: ceramiki, strojów, tkanin, biżuterii oraz drewnianych przedmiotów ozdobionych intarsją i inkrustacją. Wystawa jest również wzbogacona o film – montaż filmów dokumentalnych i reportaży pochodzących dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawę będzie można zwiedzać od 8 maja do 14 czerwca 2015 roku, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. Józefa Bema 8.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×