O mieście Ostrołęka
Ostrołęka – miasto powiatowe w województwie mazowieckim. Liczy 54 129 (styczeń 2005 r.) mieszkańców, zajmuje obszar 29,0 km2. Leży nad rzeką Narwią. Ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą powiatu ziemskiego. Ważny ośrodek przemysłu celulozowo-papierniczego, spożywczego, energetycznego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego. Pod względem wielkości zajmuje 5. miejsce w województwie mazowieckim.

(wikipedia)



FLAGA

Flaga składa się z trójbarwnej tkaniny równej wielkości przy zachowaniu proporcji prostokąta w stosunku szerokości tkaniny do jej długości 5:8. Barwy flagi stanowiące barwy miasta występują w trzech poziomych równoległych pasach równej szerokości i długości, z których górny jest zielony, środkowy złoty (żółty), a dolny niebieski.

Barwy miasta znajdują swoje uzasadnienie w heraldyce i symbolice eklezjastycznej. Kolor złoty (żółty) nawiązuje do złotej korony i szponów orła z herbu miasta, zielony symbolizuje związki miasta z Puszczą Zieloną. Umieszczenie na fladze koloru niebieskiego symbolizuje rzeki, w tym "błękitną Narew", nad którą znajduje się Ostrołęka.

HERB

Tarcza czerwona (czerwień cynobrowa) na tarczy orzeł biały stylizowany. Korona, dziób, pazury i tarcza na piersi orła - żółte. Napis na tarczy mniejszej i sylwetka niedźwiedzia - brązowa, poletko pod niedźwiedziem - zielone. Zarys piór, ogona w kolorze stalowym. Napis na tarczy "HAEC AVIS PROTEGE".












HYMN I HEINAŁ

Autorem melodii jest włoski kompozytor Gaetano Donizetti (1797-1848). Melodia naszego hymnu jest fragmentem opery pt: "Łucja z Lammermooru", której polska premiera odbyła się w Warszawie w roku 1844.

Istnieje bardzo ciekawa teoria, iż Donizetti sympatyzujący swego czasu z ruchami narodowowyzwoleńczymi mógł kontaktując się z Polakami przebywającymi we Włoszech na emigracji zaczerpnąć ów wątek ze starej weselnej pieśni kurpiowskiej "A chtóż tam puka...". Zwroty melodyczne w refrenie naszego marsza są bardzo podobne do zwrotów z tej starej pieśni, a badania etnomuzykologiczne umiejscawiają rozpowszechnienie tego wątku aż na przełom XVI-XVII wieku. Może jest to przypadkowa zbieżność, a może jednak stara i niezwykła piękna pieśń kurpiowska wywarła wpływ na kompozytorski wątek Donizettiego.

Do wyjątkowej popularności melodii Donizettiego w Polsce przyczyniło się nie tyle przedstawienie operowe, co pieśń "Do broni ludy". Pieśń ta znana była jako "Marsz Mierosławskiego", gdyż do melodii z opery Donizettiego ułożył słowa jeden z przywódców powstania wielkopolskiego - Ludwik Mierosławski.

Do popularyzacji melodii - nie tylko w środowisku kurpiowskim - przyczynił się zespół pieśni i tańca pod kierunkiem prof. Jana Górzyńskiego. Zespół ten na melodię marsza kurpiowskiego śpiewał pieśń o gen. Józefie Bemie "Leć pieśni nasza z kurpiowskiej niwy...". Autorem słów jest S. Jaworski, a nawiązują one do historycznej bitwy pod Ostrołęką z okresu powstania listopadowego (26 maja 1831 roku). Po latach pieśń samoistnie urosła do rangi hymnu kurpiowskiego.

SYMBOLE

Znak "podstawowy" składa się z litery "O" oraz z łukowatej wstęgi przenikającej przez literę. Litera "O" jest pierwszą literą nazwy miasta. Kolorystyka nawiązuje do flagi miasta. Litera sprowadzona w obrysie do koła jest koloru zielonego, środek jest w kolorze żółtym, co symbolizuje zielone, puszczańskie otoczenie miasta leżącego na kurpiowskich piaskach, a jednocześnie "złote centrum" - bursztyn wśród łąk i lasów. Wstęga w kolorze niebieskim interpretowana jest jako rzeka przepływająca przez miasto, kształtem nawiązuje do mostu, stając się drogą. Zastosowane zostały kolory flagi miasta. Zestawienie elementów tworzy literę "Q", będącą symbolem wysokiej jakości.

(Urząd Miasta)