eOstroleka.pl
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Akceptuje
Informacje Policja Sport TV Ostrołęka Galeria Mapa Google fotoOstroleka Balujemy Baza firm kamera Wirtualny Spacer Menu On-Line Ogłoszenia Auto Giełda Forum dyskusyjne
Informator » apteki · kościoły · urzędy · kino · lekarze · MZK · PKS . Taxi Kontakt » redakcja · reklama
Rozrywka » puby · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Konkursy » konkursy · Konkurs Inwestycyjny
google
Baza firm
Aktualności
Wideo
Galeria
Ogłoszenia
Forum
Menu OnLine
Szukaj w aktualnościach :


login
hasło
zarejestruj się zapomniałem hasła

Budżet Ostrołęki na rok 2014. Najważniejsze liczby [WIDEO]

drukuj | 23 grudnia 2013 r.
Dział: Ostrołęka
Tagi: Ostrołęka budżet Ostrołęki 2014 oświata pomoc społeczna budżet 2014 Ostrołęka pieniądze gospodarka uchwała budżetowa budżetowej na 2014 rok inwestycja
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
Zmieniające się przepisy i malejące wsparcie budżetu Państwa, przy zlecaniu samorządom coraz to nowych zadań, z każdym rokiem komplikują finansowanie potrzeb lokalnych społeczności. Wymuszają też swoistą konieczność zadłużania się samorządów chcących realizować inwestycje.

Pod tym względem Ostrołęka znajduje się w czołówce bezpiecznych miast na prawach powiatu grodzkiego. Nawet z niezbędnymi obligacjami do ustawowej granicy 60 procent mamy naprawdę daleko. W tym numerze biuletynu przybliżamy Państwu założenia przyszłorocznego budżetu, wskazując największe i najważniejsze dla funkcjonowania miasta wydatki.

Zaplanowane dochody Miasta wynoszą 264.356.478,00 a wydatki 297.473.812,67 złotych, co daje nam deficyt budżetowy w wysokości 33.117.334,67 zł. Zostanie on pokryty z papierów wartościowych (obligacji) wyemitowanych przez Miasto. Łączne zadłużenie Ostrołęki osiągnie w przyszłym roku poziom 114.639.445,24 złotych (należy wziąć pod uwagę fakt, że część obligacji zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań).

Najważniejsze wydatki Miasta, obejmujące bezpośrednie świadczenia dla mieszkańców, to oświata i opieka społeczna. Na rok 2014 zaplanowaliśmy łączne wydatki na oświatę w kwocie 111.617.700 złotych, co wyraźnie wskazuje na to, że jest najpoważniejszy dział w miejskich wydatkach.  Z tych ponad 111 milionów złotych 16.300.000 trafi na utrzymanie przedszkoli – będzie to blisko 99 % tegorocznej kwoty. We wszystkich wydatkach oświatowych staramy się zachować ten poziom.

38.865.338,00 złotych przeznaczamy na pomoc społeczną. W tej kwocie znajdują się wydatki na utrzymanie domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo – wychowawczych i ośrodków wsparcia, rodzin zastępczych oraz realizację wszystkich programów prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.  Niebagatelną pozycją w wydatkach jest też edukacyjna opieka wychowawcza, realizowana na pograniczu dwóch poprzednich działów.  Tu miasto zaplanowało ponad 9 milionów złotych, z czego większość trafi na wsparcie szkolnych świetlic, internatów i Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

Bieżące utrzymanie estetyki miasta, funkcjonowanie oświetlenia czy gospodarka odpadami – to zakres szeroko rozumianej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. To również potężny wydatek z miejskiej kasy. W przyszłorocznym budżecie na  te zadania wyjątkowo przeznaczamy 43.328.357, w tym 15 milionów na budowę Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych, na którą musimy wyłożyć własne pieniądze do czasu zwrotu z dotacji unijnych. Oprócz tego tradycyjnie znajdują się tu wydatki na oczyszczanie miasta i zieleń miejską.

Duże znaczenie samorząd przywiązuje także do właściwego wspierania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Na przyszły rok w tym dziale zaplanowano wydatki w kwocie 8.620.000 złotych. Pieniądze te trafią do instytucji upowszechniania kultury, bibliotek i stowarzyszeń oraz będą przeznaczone na organizację przedsięwzięć kulturalnych, dobrze już wpisanych w ostrołęcką rzeczywistość. To między innymi festiwal teatrów ulicznych „Inqbator ulicy” czy projekty „Nastroje we dwoje” i „Godziny dla rodziny”. Wsparcie ich publicznymi pieniędzmi pozwala na znacznie szerszy dostęp lokalnej publiczności do dziedzin sztuki  nieobecnej na co dzień w miastach wielkości Ostrołęki.

W przyszłorocznym budżecie nie zapominamy także o sportowcach. Wydatki na kulturę fizyczną zaplanowano na poziomie 9.016.000 złotych, co stanowi rekordową kwotę w historii naszego miasta. Nie ulegną zmniejszeniu dotacje dla klubów sportowych, wydatki na infrastrukturę i wsparcie dla najlepszych zawodników. Dofinansowanie, pozwalające na utrzymanie niskich cen biletów, otrzyma także miejski Aquapark.

Kontynuowane będą także inwestycje drogowe, zarówno te rozpoczęte w roku bieżącym, jak i zupełnie nowe, w tym część zaplanowana na rok 2013, a z powodu niewydolności firm wykonawczych przeniesiona do realizacji w roku przyszłym. Do planu wpisane zostały też nowe ulice, dla których miasto ma przygotowane plany. Ukończone zostaną Bernardyńska, Wójta Romy i Sikorskiego. Kontynuowane będą prace przy kolejnym etapie budowy ulicy Korczaka. Na osiedlu Centrum prace remontowe przejdą ulice Pileckiego i Madalińskiego. Rozpoczną się przebudowy ulic Wiejskiej, Koszarowej, Otok, Narcyzowej, Palmowej, Tulipanowej, Nasturcjowej i 5 Pułku Ułanów. Łącznie na wydatki związane z remontami i budową dróg przewidziano ponad 18 milionów złotych. Znajdzie się w tym 1,5 miliona na inwestycje wspólne, z udziałem mieszkańców.

W przyszłym roku miasto zakończy też budowę bloku socjalnego, na którą to inwestycję zabezpieczono w budżecie 3 mln 300 tys. złotych. Kontynuowane będą prace przy poprawie warunków lokalowych bazy oświatowej – zmodernizowana zostanie między innymi siedziba Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

W przyszłorocznym budżecie ma zdecydowane odbicie realizowana od dwóch kadencji strategia równomiernego rozwoju poszczególnych osiedli i sektorów życia miasta. Samorząd stara się wywiązać jak najlepiej z powierzonych mu zadań, wielokrotnie wychodząc ponad minimum składanych na jego barki zadań. Widać to na przykładzie ostrołęckiej oświaty, opieki społecznej, kultury i sportu. Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli nam na realizację zaplanowanych działań w dziedzinie infrastruktury ulicznej, mieszkaniowej i szeroko pojętej gospodarce komunalnej. Mamy naprawdę dobry budżet.

Prezydent Janusz Kotowski o budżecie Ostrołęki na 2014 roku. Zobacz wideo


źródło: Ostrołęka Samorządowa

Materiał filmowy 1 :


Zobacz również:


Wasze opinieBrak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.


Gość
10:48
23-12-2013
Wydamy tylko o 4 mln mniej niż dużo większa Łomża :) (ok 10 tys mieszkanców).... Nieźle

Makak
14:08
23-12-2013
Najważniejsza liczba to 114 000 000,00 (STO CZTERNAŚCIE MILIONÓW) długu miasta!!! Takich rzeczy Ostrołęka jeszcze nie widziała!!! Za takie zadłużenie Kotowski musiałby oddać parafię a w mieście ciągle go trzymają :(

Gość
15:01
23-12-2013
  napisał(a):
Wydamy tylko o 4 mln mniej niż dużo większa Łomża :) (ok 10 tys mieszkanców).... Nieźle

Łomża była wysoko w pozyskiwaniu funduszy unijnych i dostała zadyszki.

Gość
21:39
23-12-2013
Makak  napisał(a):
Najważniejsza liczba to 114 000 000,00 (STO CZTERNAŚCIE MILIONÓW) długu miasta!!! Takich rzeczy Ostrołęka jeszcze nie widziała!!! Za takie zadłużenie Kotowski musiałby oddać parafię a w mieście ciągle go trzymają :(

jest ok 43 % budzetu. Wiekszosc miast w Polsce ma zadluzenie na poziomie 60%.. Wazne jest koszt obsługi długu..

Gość
09:05
24-12-2013
  napisał(a):
Makak  napisał(a):
Najważniejsza liczba to 114 000 000,00 (STO CZTERNAŚCIE MILIONÓW) długu miasta!!! Takich rzeczy Ostrołęka jeszcze nie widziała!!! Za takie zadłużenie Kotowski musiałby oddać parafię a w mieście ciągle go trzymają :(

jest ok 43 % budzetu. Wiekszosc miast w Polsce ma zadluzenie na poziomie 60%.. Wazne jest koszt obsługi długu..

Ale w większości miast pieniądze z budżetu nie są przeznaczane na budowę dróg dojazdowych do prywatnych biznesów.

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

KALENDARZ IMPREZ
kwiecień 2015
PnWtŚrCzPtSoNd
 
30
 
31
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
6
 
7
 
8
 
9
10
11
12
 
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
1
 
2
 
3O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt
eOstrołęka © 2006 - 2015 CYBERMEDIA
       czas: 0.16 s.