eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Debata społeczna w Łysych. Mieszkańcy chcą przywrócenia posterunku policji [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Przywrócenie posterunku policji lub powołanie nowego stałego punktu dyżuru funkcjonariuszy zdominowało debatę społeczną na temat bezpieczeństwa mieszkańców gminy Łyse.

W piątkowej debacie odbywającej się w Zespole Szkół Powiatowych udział wzięło około 80 osób. Za stołem prezydialnym zasiedli Komendant Miejski Policji w Ostrołęce insp. Stanisław Szcześniak, dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Popielarz, dyrektor Wydział Zarządzania Kryzysowego, Audytu i Kontroli starostwa powiatu ostrołęckiego Artur Romanik, Komendant Komisariatu Policji w Myszyńcu kom. Paweł Antośkiewicz oraz gospodarz debaty Wójt Gminy Łyse Jerzy Ksepka, który jako pierwszy zabrał głos.

Po rozpoczęciu debaty stan bezpieczeństwa gminy Łyse omówił komendant Antośkiewicz. Rozpoczął od prezentacji dotyczącej przestępczości na terenie gminy oraz czasu reakcji na zdarzenie. Następnie omówił bezpieczeństwo w ruchu drogowym jak również działania profilaktyczne realizowane na terenie gminy wskazując na poszczególne miejscowości gminy. Przed rozpoczęciem dyskusji głos zabrał jeszcze kom. Andrzej Rydzewski przedstawiając instytucje mediacji.

Następnym etapem debaty była dyskusja poświęcona bezpieczeństwu. Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy, który skierował do szefa ostrołęckich policjantów pytanie dotyczące możliwości powołania posterunku policji w Łysych bądź też innego punktu, który przywróciłby funkcjonowanie policjantów na miejscu. Jak się później okazało temat ten zdominował całą debatę.

- Komendant Szcześniak przedstawił obecny sposób pełnienia służby przez policjantów na terenie gminy. Podkreślił, że powołanie do życia dużego komisariatu w Myszyńcu umożliwiło dostępność policjantów na terenie trzech gmin przez 24 godziny na dobę, co byłoby niemożliwe przy mniejszej komórce. Ponadto dzięki zmianom na terenie gminy funkcjonuje aż dwóch dzielnicowych. Dzięki powyższym zmianom liczba służb obchodowych i patrolowych wzrosła na terenie gminy dwukrotnie z 433 w roku 2012 do ponad 800 w roku 2014. Komendant zaznaczył jednak, że podczas debaty każdy głos mieszkańców jest ważny dlatego też powołanie komórki policji w Łysych, zostanie również poważnie rozważone. Podkreślił jednak, że za wcześnie jest by mówić o formule jej funkcjonowania. Zgłoszony wniosek zostanie poddany dogłębnej analizie. Ze swojej strony wójt gminy zapewnił o wsparciu tego przedsięwzięcia. Inne tematy poruszane podczas debaty to m.in. bezpieczeństwo dzieci podczas przewozu autokarami do szkoły, oszustwa stosowane wobec osób starszych i sposoby ich uniknięcia, zagrożenia płynące ze strony dopalaczy. Nie można także pominąć pytania jednego z uczestników debaty „co mieszkańcy mogą zrobić dla policji?”. Komendant Szcześniak podkreślił, że Policja bez społeczeństwa byłaby mniej skuteczna. Odwołał się do zdarzeń z ostatnich tygodni, kiedy to sygnały mieszkańców pozwoliły na zatrzymanie sprawców kradzieży oraz innych przestępstw. Dodał także, że dzięki sygnałom od mieszkańców walka z nietrzeźwymi kierowcami może być bardziej efektywna – mówi podkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Debata społeczna w Łysych zakończyła się po dwóch godzinach. Była to czwarta edycja akcji na terenie powiatu ostrołęckiego po Baranowie, Kadzidle i Myszyńcu. Teraz przyszła pora na realizację wniosków zgłoszonych podczas debaty, jak również w ankietach wypełnionych przez mieszkańców.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×