eOstroleka.pl
,

Denar Bolesława Chrobrego

REKLAMA
zdjecie 5850
zdjecie 5850
REKLAMA

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę „Denar Bolesława Chrobrego”, pierwszą w nowej serii kolekcjonerskiej „Historia monety polskiej”. W ten sposób NBP upamiętnia liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa.

Od poniedziałku 24 czerwca moneta będzie dostępna w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym w systemie Kolekcjoner – cena monety została ustalona w ramach aukcji internetowej na 95 złotych. „Denar Bolesława Chrobrego” będzie można także zakupić w sklepach numizmatycznych na terenie Polski.

Rewers otwierającej serię monety przedstawia interpretację głównej strony denara, na której mincerze umieścili elementy charakterystyczne dla symboliki chrześcijańskiej – pęk gałązek (drzewo życia) i strzałę (Słowo Boże) oraz napis BOLIZLAVO DUX. Druga strona – poza fragmentem tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – odwzorowuje fragment rewersu denara z wizerunkiem krzyża bizantyjskiego.

Moneta „Denar Bolesława Chrobrego” została wybita w nakładzie 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec.

Następna moneta w serii, „Denar Bolesława Śmiałego”, ukaże się we wrześniu tego roku.

Uroczysta prezentacja monety „Denar Bolesława Chrobrego” odbędzie się 27 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, podczas otwarcia „Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie”.

Seria „Historia monety polskiej”, na którą złoży się 20 srebrnych pięciozłotówek, została zaprojektowana z myślą o kolekcjonerach zainteresowanych monetami nie tylko współczesnymi, ale i historycznymi. NBP przypomni w niej typy i nominały charakterystyczne dla kolejnych okresów w historii mennictwa polskiego, takie jak brakteaty, grosze, szelągi czy dukaty. W serii zostaną uwzględnione także monety emitowane podczas powstań narodowych, w okresie Księstwa Warszawskiego oraz po odzyskaniu niepodległości. Ostatnią w serii będzie moneta z wizerunkiem 5 złotych z rybakiem z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Źródło: NBP
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×