eOstroleka.pl
Polska,

Dożynki Prezydenckie Spała 2013

REKLAMA
zdjecie 267
zdjecie 267
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsifot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
REKLAMA

 – Możemy dziś z dumą mówić o polskiej wsi, jako źródle siły polskiego narodu i polskiej gospodarki – powiedział dziś, podczas Dożynek w Spale prezydent RP Bronisław Komorowski. Dodał, że polska wieś pięknieje, poprawia się na niej standard życia i wzrasta wydajność produkcji. Zaznaczył, że nie jest ona jednak rajem na ziemi, ma wiele kłopotów i problemów, ale jest miejscem, gdzie widać, że ciężką praca rolnika przynosi efekty.

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej. We Mszy uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Następnie odbyła się najbarwniejsza część uroczystości - korowód dożynkowy, który z kościoła skierował się do Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Para Prezydencka, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zaproszeni goście udali się na stadion powozami. Tu na głównej scenie odbywała się ceremonia dożynkowa.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zwracając się do dożynkowych gości podkreślił, że rolnictwo i gospodarka żywnościowa to sektory, które dobrze się rozwijają i umacniają swoje pozycje w kraju i zagranicą.

- Sprzedajemy na rynki zagraniczne prawie wszystkie rodzaje produktów wiejskich – zauważył prezydent.

Minister Stanisław Kalemba również podkreślił, że Polska wieś się zmienia, że przybywa nowoczesnych, świetnie zarządzanych gospodarstw, które doskonale odnajdują się na rynku.

– Dziękujmy Panu Bogu za tegoroczne zbiory, za bochny chleba, symbol rolniczego trudu, ale także braterstwa, solidarności i przyjaźni. Niech radość dzisiejszego dnia przeniesiona zostanie do naszych rodzin, naszych domów. Dziękuję za tegoroczny wysiłek, za zbiory, za wierność tradycji, za współtworzenie naszej teraźniejszości i przyszłości – powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że jakość polskiej żywności i jej wyjątkowe walory smakowe są powszechnie znane i dodał, że żywność wytwarzana metodami tradycyjnymi oraz produkty regionalne zdobywają coraz większą popularność, podobnie jak żywność ekologiczna.

– Nasze produkty są znane w całej Europie, coraz śmielej zdobywają także dalsze, światowe rynki – zaznaczył szef resortu.

Przypomniał, że przed nami nowa, siedmioletnia perspektywa finansowa. Kompromis w Brukseli został osiągnięty. Polska jest największym beneficjentem środków unijnych. Chociaż nie osiągnęliśmy wyrównania poziomu płatności bezpośrednich, to różnice między krajami otrzymującymi najwyższe i najniższe płatności zdecydowanie się zmniejszają. Mamy szansę na dalszy rozwój obszarów wiejskich. Polska jest największym beneficjentem unijnych środków – podkreślił minister Kalemba i dodał, że - w zakresie środków na płatności bezpośrednie zajmujemy 6 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, W. Brytania), a licząc cały budżet WPR zajmujemy 5 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy).

Tradycyjnie już Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Były tu smaczne kiełbasy i szynki, sery żółte i twarogowe, przetwory z owoców i warzyw, soki i miody. Zapach gorącego chleba przyciągał dożynkowych gości do stoisk z wyrobami piekarniczymi. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Wielu zwiedzających dowiedziało także wspólne stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolniczych agencji i KRUS. Można tu było uzyskać kompleksowe informacje dotyczące realizowanych unijnych programów, przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej , a także prowadzonego przez ministerstwo programu promującego jakość polskiej żywności „Poznaj Dobrą Żywność”.

Na spalskim gościńcu nie brakowało także twórców ludowych i artystów, którzy prezentowali wyroby z drewna, skóry, gliny, wikliny, a także papieru, sznurka i słomy. Można tu było podziwiać wyroby tkackie, hafciarskie i dziewiarskie, a na scenach występy kapel i zespołów ludowych z całej Polski.

W przeddzień dożynek miał miejsce konkurs, o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zdobył ją wieniec z województwa lubelskiego. W rozstrzygnięciu konkursu, jako gość honorowy, uczestniczyła małżonka prezydenta Anna Komorowska, której towarzyszyła podsekretarz stanu w MRiRW Zofia Szalczyk.

W tym samym dniu Anna Komorowska brała również udział w konferencji poświęconej roli kobiet na wsi. Powiedziała, że wspieranie przedsiębiorczości kobiet wiejskich to niezwykle cenna inicjatywa i dodała, że oprócz wsparcia rozwoju struktury wsi, ważna jest także dbałość o relacje społeczne, w których kluczową rolę odgrywają kobiety wiejskie.

W konferencji tej uczestniczyła także podsekretarz stanu w MRiRW Zofia Szalczyk, która podkreśliła, że problematyka ta znajdzie swoje odzwierciedlenie w opracowywanym obecnie Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na nową perspektywę finansową WPR.

Dożynki to święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za zbiory i prośbą o pomyślność na przyszły siew. Historia Dożynek Prezydenckich organizowanych w Spale sięga roku 1927, kiedy to patronat nad uroczystością objął prezydent Ignacy Mościcki.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×