eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Dwie wieże" znikną z Ostrołęki. Poznaliśmy sposób rozbiórki

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
REKLAMA

Wiadomo już, w jaki sposób zdemontowane zostaną pylony na budowie elektrowni Ostrołęka C. Metodę zdradził Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Biura Prasowego Energi. Przy okazji, dowiedzieliśmy się też, że wiele materiałów użytych przy budowie węglowej Ostrołęki C, da się ponownie wykorzystać.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

W związku z tym, że zmieniła się koncepcja budowy elektrowni w Ostrołęce - z węglowej na gazową - konieczne jest przeprowadzenie prac adaptacyjnych na potrzeby przyszłej budowy "gazówki". Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Energa powinna uporać się z tym w drugiej połowie 2021 roku.

Usunięte zostaną pylony komunikacyjne. Ich demontaż będzie polegał na stopniowym wykruszaniu od góry. Znikną też słupy i belki wieńca chłodni kominowej.  Wykorzystane zostaną za to przeprowadzone prace ziemne, palowanie, część fundamentów, ogrodzenia czy drogi.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową dyrektor Biura Prasowego Energi Krzysztof Kopeć, wiele materiałów powstałych w wyniku prac demontażowych czy składowanych na budowie, zostanie zagospodarowanych. Te, których nie uda się wykorzystać, będą wystawione na sprzedaż.

Źródło: PAP/eostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×