eOstroleka.pl
Region,

Dzięki seniorce z Przasnysza „fałszywa policjantka” wpadła w ręce prawdziwych stróżów prawa

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Funkcjonariusze przasnyskiej policji zatrzymali oszustkę, która próbowała wyłudzić pieniądze stosując metodę „na policjanta CBŚ”. Akcja udała się dzięki 68-letniej kobiecie, która wykazując się właściwą postawą pomogła w schwytaniu oszustki.

Pod koniec marca do mieszkanki Przasnysza zadzwonił telefon. Mężczyzna podał się za policjanta CBŚ i poinformował kobietę, że prowadzona jest akcja, której celem jest rozbicie grupy przestępczej dokonującej wielu oszustw.

- Stwierdził, że oszuści posiadają dowód osobisty kobiety i będą chcieli zaciągnąć kredyt na jej konto. Polecił jej wziąć kredyt w banku w wysokości 60 tysięcy złotych, a pieniądze przekazać wyznaczonej przez niego osobie i się rozłączył - poinformowała Ewa Śniadowska, rzecznik prasowy przasnyskiej policji.

Ofiara jednak zorientowała się, że może dojść do oszustwa i profesjonalnie rozpoczęła pomoc w ujęciu przestępców.

- Kobieta wspólnie z mężem udała się do banku i próbowała uzyskać kredyt. Jednak zorientowała się, że może mieć do czynienia z fałszywym policjantem i o swoich obawach powiadomiła pracownika banku - dodała Śniadowska.

Sprawcy skontaktowali się ponownie i podali dalsze instrukcje utrzymując z kobietą nieprzerwany kontakt telefoniczny. Bank powiadomił o zdarzeniu policję i prowadził wraz z nią dalsze czynności, aby złapać przestępców.

- Rzekomy funkcjonariusz znów zadzwonił do kobiety tym razem na komórkę i przekazał dalsze instrukcje. W tym czasie pracownicy banku zainscenizowali przygotowanie i udzielenie pożyczki. Po wyjściu z banku kobieta przez cały czas utrzymywała kontakt telefoniczny z mężczyzną, który polecił jej udać się do innego banku na terenie miasta i wziąć kolejną pożyczkę na kwotę 15 tysięcy złotych - relacjonowała rzecznik.

W bankach ich pracownicy w kopertach przygotowali pocięte kartki papieru, które pełniły rolę rzekomych pieniędzy. Policjanci w tym czasie kontrolowali samochody na obcych rejestracjach, aby złapać oszustów, a także podążali za mieszkanką Przasnysza.

- Po wyjściu z banku fałszywy policjant nadal telefonicznie udzielał kobiecie instrukcji w wyniku których kobieta pojechała do Sierakowa, gdzie w rowie w rejonie przystanku autobusowego miała pozostawić koperty z pieniędzmi – dodała.

Policjanci z wydziału kryminalnego cały czas prowadzili akcję i pojechali za ofiarą. Zauważyli, że na przystanku przebywa dziewczyna, która nerwowo obserwowała przasnyszankę. Tak, jak było w instrukcjach kobieta złożyła koperty z pieniędzmi do rowu i się oddaliła. Policjanci zatrzymali oszustkę.

- Kryminalni, którzy przez cały czas obserwowali zdarzenie natychmiast zatrzymali młoda kobietę, która miała odebrać koperty z pieniędzmi. Oszustką okazała się 30-letnia warszawianka, wobec której sąd zastosował dwumiesięczny areszt. Kobiecie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności - informuje rzecznik.

Mieszkanka Warszawy, która brała udział w oszustwie była jedynie „odbierakiem”. Jak się okazała brała udział w kilku akcjach przekazania pieniędzy także w Krakowie. Policja nadal prowadzi intensywne śledztwo, aby zatrzymać  szefów grupy przestępczych. Mózg grupy przebywa prawdopodobnie za granicą.

-  To jeszcze badamy, musimy to potwierdzić, ale prawdopodobnie zleceniodawca, był za granicą. Ma on swoje osoby, które wyszukują potencjalne ofiary, muszą być także odbieraki, czyli dwie osoby, jedna obserwuje, a druga odbiera pieniądze - relacjonuje Tomasz Łysiak, komendant przasnyskiej policji.

W tym przypadku odbierakiem była kobieta. Policja ustaliła drugą osobę, która jest poszukiwana. To nie było jedyne tego typu zdarzenie na terenie naszego województwa. W przeciągu tygodnia doszło do podobnych oszustw w Ciechanowie, Makowie Mazowieckim, Sierpcu i Ostrołęce.

- Według mojej wiedzy to nie jest jedna grupa, tych komórek może być kilka, mianownikiem, który łączy to wszystko jest mózg. Obecnie sprawdzamy te powiązania. Na terenie Pułtuska został złapany kolejny odbierak - zdradził komendant.

Przasnyscy policjanci są bardzo dumni, ze udało się im złapać oszustkę na gorącym uczynku.

- Jest to ewidentnie nasz sukces. Mieliśmy podobne zatrzymania, ale były one robione wspólnie z Komedą Wojewódzką Policji. W tym przypadku jest to ewidentna zasługa moich ludzi z wydziału kryminalnego, którzy poświęcili kilka godzin, a także zasługa pani, która zachowała się bardzo profesjonalnie. Kolejna osoba nie dała się oszukać - dodał komendant.

W tamtym roku Polacy w wyniku tego typu przestępstw stracili 44 miliony złotych. Jest ich bardzo ciężko złapać, gdyż zazwyczaj osoby odbierające pieniądze nie maja pojęcia, kto jest mózgiem całej grupy. Im jest oferowany jedynie procent za odebranie pieniędzy.

Na co uważać?

Na tego typu przestępstwa powinny uważać osoby starsze, gdyż one zazwyczaj są ofiarami. Ich numery telefonów wyszukiwane są w książkach telefonicznych. Sprawcy zazwyczaj wybierają osoby mające imiona mało używane, takie jak Genowefa, Henryk, Władysław i inne. Policjanci w trakcie rozmowy telefonicznej okłamują, że można zweryfikować, czy są pracownikami policji. Podczas nieprzerwanej rozmowie telefonicznej namawiają, aby wcisnąć przyciski numeru 997 albo 112 nie rozłączając się. W tym momencie odzywa się inny oszust i weryfikuje policjanta. Jest to bardzo mylne. Tylko w momencie, kiedy rozłączymy trwające połączenie i następnie połączymy się z numerem alarmowym będziemy mogli zweryfikować prawdziwość zdarzeń. Bardzo ważną rzeczą jest to, że policjant nigdy nie chce od obywatela pieniędzy i nigdy nie poprosi go o zaciągnięcie kredytu.

Źródło: ePrzasnysz.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×