eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Gimnazjaliści z Kadzidła w krakowskim mieszkaniu Czesława Miłosza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. UG w Kadzidlefot. UG w Kadzidle
REKLAMA

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kadzidle wzięli udział w niezwykle pouczającej i ciekawej wycieczce do Krakowa. Mieli niebywałą okazję zobaczyć jak żył i tworzył znakomity poeta Czesław Miłosz.

Wycieczka do Krakowa zorganizowana przez wójta gminy Kadzidło, Dariusza Łukaszewskiego odbyła się w piątek 9 października. Wzięli w niej udział uczniowie gimnazjum. Do kulturalnej stolicy Polski pojechali na zaproszenie Agnieszki Kosińskiej, wieloletniej sekretarki Czesława Miłosza. Kadzidlańskich gimnazjalistów do Krakowa zaprosił także Wojciech Ornat, założyciel wydawnictwa Austeria.

W Krakowie uczniowie z Kadzidła odwiedzili mieszkanie Karoliny i Czesława Miłoszów, które nie zmieniło się od śmierci poety. Agnieszka Kosińska opowiadała z wielkim znawstwem o warsztacie poetyckim, poetyckiej pracy, książkach, upodobaniach artysty, Jego tęsknotach, trudnych wyborach, wygnaniu, ukochanym Wilnie i dolinie Niewiąży. Mogli obejrzeć gabinet Miłosza, słynną czerwono-niebieską kredkę, podręczny komputer, ulubione pióra wieczne i notes osobisty, okulary, lupy, flakoniki z atramentem, lampę, stare mapy, dziesiątki osobistych drobiazgów, także rękopisy, fotografie bliskich, kolejne wersje znanych wierszy.

Wojciech Ornat zaprosił gimnazjalistów do słynnej restauracji. W sercu krakowskiego Kazimierza (dawnej dzielnicy żydowskiej), w XVI wiecznym budynku, w którym do drugiej wojny światowej mieściła się jedna z najstarszych mykw w Krakowie, 70 metrów od Synagogi Remu znajduje się Klezmer Hois (Dom Klezmera) miejsce unikalne, które swoim wystrojem oraz ofertą artystyczną i kulinarną nawiązuje do przedwojennych tradycji Żydowskiego Kazimierza. Uczestnicy wycieczki skosztowali czorbę z knedelkami mięsnymi oraz czulent, tradycyjną potrawę kuchni żydowskiej. Czulent to bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzany z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą), cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Słuchali opowieści o starym Kazimierzu, żydowskiej tożsamości, zagładzie, literaturze pisanej w jidisz, słynnych rabinach. Podziwiali księgarnie wydawnictwa Austeria, z niezliczoną ilością książek, kalendarzy, map, fotografii.

Odwiedziliśmy również krakowską synagogę i Cmentarz Remu, jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Stary cmentarz żydowski - zwany Remu - w Krakowie znajduje się tuż obok synagogi Remu przy ul Szerokiej 40. Z dziedzińca przed synagogą Remu na cmentarz prowadzi brama. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem. Obiekt należy do najstarszych cmentarzy żydowski w Europie, został założony w 1533 r.

W 1572 r. na cmentarzu pochowano Mosze, syna Izraela Isserlesa, od słów "rabin Mosze" zwanego Remu, krakowskiego rabina i talmudysty, autora zebranych w dziele Ha-mapa komentarzy do kodeksu Szulchan Aruch, które w dużej mierze ukształtowały obyczajowość aszkenazyjczyków. Na jego macewie potomni wyryli następującą inskrypcję: "To jest światło Zachodu, wielki uczony pokolenia, nasz nauczyciel, pan i nasz mistrz Mosze, pasterz, Opoka Izraela.". Grób Remu szybko stał się celem pielgrzymek tysięcy wyznawców judaizmu.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×