eOstroleka.pl
Ostrołęka,

I LO w Ostrołęce z wizytą na Kresach. Młodzież przekazała paczki świąteczne Polakom w Dyneburgu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA

I Liceum Ogólnokształcące im. gen Józefa Bema w Ostrołęce po raz kolejny włączyło się w akcji “Paczka na Kresy”. Świąteczne paczki przekazano Kresowiakom podczas wizyty w łotewskim Dyneburgu.

Akcja “Paczka na Kresy” organizowana jest w I LO już po raz czwarty. Młodzież zbierała w szkole pieniądze, za które zakupiono świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Łotwie. Dary zawiozła delegacja uczniów i nauczycieli w składzie: Wojciech Wilczek i Rafał Bacławski oraz Adam Jaksina, Aleksander Chrzczonowski, Gabriela Gryko i Wojciech Łępicki.

Wizyta w łotewskim Dyneburgu odbyła się w dniach od 14 do 17 grudnia.

Wręczenie świątecznych paczek Polakom mieszkającym na Kresach było głównym ale i najbardziej przyjemny moment pobytu. Bezpośredni kontakt z miejscowymi Polakami w zaawansowanym wieku, często żyjącymi samotnie stanowił duże przeżycie. Radość i ciepło z jaką spotkała się polska delegacja ze strony gospodarzyły były niezapomniane. Warto wspomnieć, że większość z odwiedzonych nie zapomniała języka polskiego. Najbardziej wzruszające było stwierdzenie jednej starszej pani, wypowiedziane ze łzami w oczach, że w Polsce mieszkała przez całe swoje życie tylko dwa lata (1938-9). Dalsze wydarzenia dziejowe nie pozwoliły jej już nigdy wrócić do ojczyzny.

- relacjonuje Wojciech Wilczek.

W akcję włączył się proboszcz miejscowej parafii, Polak bez którego dystrybucja paczek świątecznych byłaby o wiele trudniejsza.

Kolejnym celem wyjazdu było zwiedzenie Dyneburga oraz okolicznych miejscowości związanych z polskością. Młodzież odwiedziłą m.in mały kościółek położony 20 kilometrów od Dyneburga gdzie został ochrzczony Władysław Raginis legendarny bohater wojny obronnej 1939 dowodzący obrona Wizny. Następne z odwiedzonych miejsc pamięci to Ławkiesy. Znajduje się tu cmentarz z grobami polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1919 roku. Odmówiono tu krótką modlitwę, złożono wieniec i zapalono znicze. Nie mogło obyć się bez wizyty w Liksinie, majątku gdzie wychowała się Emilia Plater bohater powstania listopadowego 1830. W drodze powrotnej złożono krótką wizytę w Wilnie, gdzie w kaplicy powstańców 1863 roku na zabytkowym cmentarzu Rossie. Pochowana jest tutaj matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Odmówiono tutaj także modlitwę złożono wieniec i zapalono znicze na grobach żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami o Wilno w 1919 roku. W tym historycznym miejscu odbyło się krótkie spotkanie z żołnierzami NATO, głównie z USA, którzy specjalnie w tym celu przyjechali do Wilna.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×