2017-10-20T14:04:08+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

III Kiszenie Kapusty w Dylewie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0
Już po raz trzeci w Dylewie odbyło się tradycyjne kiszenie kapusty. Podczas imprezy odbył się konkurs na najcieniej pokrojoną kapustę, uczestnicy mogli posłuchać grającej na żywo kapeli ludowej oraz spróbować swoich sił w robieniu fafernuchów.

Kiszenie kapusty było to niegdyś w kurpiowskich chatach wielkie wydarzenie, z którym trzeba było spieszyć się, aby zrobić to przed Świętem Wszystkich Świętych. Brały w nim udział całe rodziny, a nawet sąsiedzi. O tych tradycjach przypominała 18 października zarówno główna pomysłodawczyni imprezy poświęconej kapuście, czyli Czesława Kaczyńska, jak i wspomagająca ją Krystyna Łaszczych. Swoją wiedzą dzieliły się zarówno z uczniami dylewskiej szkoły, którzy tłumnie, bo było ich ok. 140, przybyli na pokaz kiszenia i robienia fafernuchów. Nie mogło zabraknąć deptania kapusty w dębowej beczce, w czym brylował twórca Kazimierz Nurczyk.

Jednym z punktów imprezy był konkurs na najcieniej ręcznie pokrojoną kapustę. W tym roku udział  w konkursie wzięło 11 uczestników. Komisja w składzie: Czesława Kaczyńska, Anna Śniadach i Maria Parzych przyznała, że poziom był niezmiernie wyrównany, dlatego wszystkich nagrodzono. Pierwsze miejsce zajęły: Zofia Gadomska, Anna Sadłowska, Alina Bastek i Czesława Samsel, drugie: Elżbieta Prusaczyk, Stanisława Bielska, Zofia Wyrębek, Teresa Niedźwiedzka i Marianna Bączek, zaś trzecie: Małgorzata Ościłowska i Sławomir Późniewski. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundował Starosta Ostrołęcki, a wręczał je wicestarosta Krzysztof Parzychowski.

Podczas imprezy rozbrzmiewała kurpiowska muzyka w wykonaniu Ryszarda Maniurskiego, Edwarda Koziatka i zespołu Chudkozionki. Przybyli mogli także skosztować kurpiowskich specjałów, w tym oczywiście tradycyjnej kapusty z kaszą.

Organizatorzy i współorganizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Dylewie, Powiat Ostrołęcki, Związek Kurpiów, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Kurpiowski, Ochotnicza Straż Pożarna w Dylewie, Pekpol, sołtysi wsi Dylewo.            

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.