eOstroleka.pl
Polska,

IV Kongres „Polska Wielki Projekt”

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
fot. mypis.plfot. mypis.pl
REKLAMA

W ostatni weekend w Warszawie odbyła się kolejna edycja Kongresu „Polska Wielki Projekt”, którego głównym organizatorem jest Instytut Sobieskiego. Wcześniej, w ramach IV edycji projektu, odbyły się już debaty w Krakowie i Poznaniu. Kolejne wydarzenie w ramach kongresu odbędzie się 21 czerwca w Szczecinie.

W czwartek prelegenci dyskutowali na temat budowania innowacyjnej gospodarki. Wśród uczestników debaty znaleźli się Krzysztof Więcław (Dyrektor generalny VIGO System S.A.) Przemek Kuśmierek (Autor projektu www.migam.pl), Tomasz Rudolf (Współzałożyciel i prezes zarządu Innovatiki), Paweł Szałamacha (Poseł na Sejm RP) i Bartłomiej Michałowski (Instytut Sobieskiego).

W piątek uczestnicy kongresu zajęli się problematyką związaną z tzw. promocją wartości. „Strategie promocji wartości – prawo, media, rodzina, edukacja” – to tytuł debaty w której uczestniczyli prof. Aleksander Stępkowski (Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris), prof. Andrzej Waśko (Fundacja im. Maurycego Mochnackiego), Bronisław Wildstein (Prezes TV Republika) oraz Piotr Zaremba (Tygodnik W Sieci).

Piątkowe popołudnie zdominowała dyskusja na temat utrzymania podmiotowej roli państwa wobec integracji z UE. W panelu prowadzonym przez Marka Pyzę uczestniczyli dr hab. Kazimierz M. Ujazdowski (Prawo i Sprawiedliwość), który wygłosił wystąpienie pt.  „Utrzymanie konstytucyjnej podmiotowości RP wobec prawa unijnego”, Janusz Kobeszko (Instytut Sobieskiego) z odczytem „Zatrzymać emigrację młodych – o konieczności interwencji państwa w tworzeniu miejsc pracy dla młodych i konieczności właściwego wykorzystaniu środków publicznych w tym funduszy unijnych. Wnioski i propozycje”, Paweł Soloch (Instytut Sobieskiego), który mówił na temat „Outsourcingu zadań administracji państwowej w zakresie wydawania środków europejskich. Większa efektywność czy potencjalne zagrożenie, czyli jak monitorować system wydawania pieniędzy z Brukseli” i prof. Jadwiga Staniszkis (Uniwersytet Warszawski), która wygłosiła podsumowanie dyskusji i referat „Podmiotowość polityki państwa polskiego w sieci integracyjnych uzależnień”.

W sobotę panele rozpoczęły się już w godzinach porannych i trwały do późnego wieczora. Uczestnicy Kongresu zastanawiali się czy Europa Środkowa ma szanse na wielkość. Dyskutowano o książkach poświęconych kształtowaniu się III RP. Około godziny 20 odbył się pokaz filmu Laureata Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego w roku 2012 Lecha Majewskiego pt. „Psie Pole”.

W sobotę uhonorowano także dorobek profesor Ewy Thompson. Pani Profesor wręczono medal „Odwaga i Wiarygodność”, którym kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie odznaczać osoby, działające na rzecz idei Kongresu i pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie.

W niedzielę dyskusja toczyła się wokół  propozycji polskich inspiracji dla Europy wartości. Wymieniono tu dziedzictwo „Solidarności” i Jana Pawła II. Głos zabrali dr Janos Tischler (Węgierski Instytut Kultury), Lucie Szymanowska (publicystka i tłumaczka), dr Mirosław Skórka (Kolegium Nowej Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego), Grzegorz Górny (Tygodnik „W Sieci”).

W ostatnim dniu warszawskiej edycji Kongresu „Polska Wielki Projekt” przyznano także Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. W tym roku postanowiono pośmiertnie nagrodzić Marka Nowakowskiego, niedawno zmarłego literata i obserwatora życia politycznego w naszym kraju. Nagrodę z rąk brata śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odebrała żona Marka Nowakowskiego – Jolanta.

Kolejne debaty w ramach Projektu planowane są 21 czerwca w Szczecinie.

Źródło: mypis.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×