eOstroleka.pl
Polska,

Jak postępować przy zbitym kolanie?

REKLAMA
zdjecie 4555
zdjecie 4555
REKLAMA

Staw kolanowy ze względu na swoją złożoną budowę często ulega uszkodzeniom. Najczęściej dochodzi do nich podczas uprawiania aktywności fizycznej, choć urazy i kontuzje mogą przytrafić się nawet w trakcie spaceru czy wykonywania codziennych czynności. Jednym z popularniejszych uszkodzeń kolana jest potłuczenie. Uraz ten może i wydaje się błahy, ale w rzeczywistości wcale taki nie jest, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Dowiedz się, jak rozpoznać stłuczenie i kiedy warto udać się po pomoc do lekarza.

Stłuczenie kolana – co to za uraz? Najważniejsze informacje

Mianem zbitego kolana określa się potłuczenie, do którego może dojść w wyniku zadziałania zewnętrznej siły. Wtedy powstają obrażenia tkanek miękkich.

Stłuczenie tkanek miękkich ma miejsce w bezpośrednim polu działania jakiejś siły zewnętrznej, np. w wyniku upadku lub uderzenia. Dochodzi wtedy do uszkodzenia tkanek i zgniecenia naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do krwawych wylewów i powstania krwiaka (siniaka)1.

Jakie są charakterystyczne objawy stłuczenia?

Najczęściej występujące objawy w przypadku stłuczenia to:

  • punktowy, ostry i kłujący ból,

  • zaczerwienienie i krwawy wylew podskórny,

  • stan zapalny,

  • siniak lub krwiak,

  • opuchlizna,

  • ocieplenie stłuczonego miejsca,

  • wrażliwość na dotyk,

  • problem z chodzeniem,

  • ograniczenie ruchomości.

Stłuczenie, choć wydaje się niepozorną kontuzją, to często daje bardzo silne i dotkliwe objawy. Bywa to mylące, bo może wskazywać na znacznie poważniejsze urazy, np. dotyczące mięśni lub więzadeł. Trudno natomiast potłuczenie pomylić ze zwichnięciem czy złamaniem, ponieważ nie widać tutaj żadnego przemieszczenia końców kości ani zwykle nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry.

Jak leczyć stłuczone kolano domowy sposobami?

W przypadku wystąpienia łagodnego lub umiarkowanego urazu, a do takich właśnie zalicza się zbite kolano, powinno się w ciągu 24-48 godzin od takiego incydentu wdrożyć następujący schemat postępowania2:

  1. Ochrona – chodzi o to, aby w miarę możliwości chronić kolano, czyli np. unikać jego przeciążania, aby nie doszło do pogłębienia urazu. Można założyć na nie elastyczną opaskę, stabilizator lub szynę, gdyż pomoże to odciążyć nogę. Unieruchomienie w połączeniu z kompresją sprzyja regeneracji uszkodzonych tkanek i zapobiega rozszerzaniu się stanu zapalnego.

  2. Odpoczynek – należy unikać wszelkich aktywności powodujących nasilenie objawów i jak najwięcej odpoczywać. Dozwolona jest jedynie ruchomość kolana do progu bólowego.

  3. Chłodzenie – na bolesny obszar powinno się robić okłady z lodu lub specjalne kompresy żelowe. Zimny okład w miejscu stłuczenia bezpośrednio na skórę najlepiej przykładać przez ok. 10 minut, co 2-3 godziny.

  4. Ucisk – w przypadku obrzęku można zastosować umiarkowany ucisk, np. z wykorzystaniem bandaża lub opaski elastycznej.

  5. Unoszenie kończyny – do 48 godzin po wystąpieniu urazy należy jak najczęściej odpoczywać z nogami uniesionymi do góry, ponad poziom klatki piersiowej (serca).

  6. Farmakoterapia – w razie silnego bólu można zastosować m.in. dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Powyższe metody postępowania powinny uśmierzyć ból i złagodzić towarzyszące mu objawy. Jeśli jednak bolesność nie minie i nie zaobserwujemy żadnej poprawy, warto skonsultować się z lekarzem, najlepiej ortopedą.

Ból kolana po stłuczeniu – czy taki uraz kolana powinno się skonsultować z lekarzem?

Przy ocenie kontuzji kierujemy się intuicją, a ta niestety bywa zawodna. Dlatego może okazać się, że wcale nie mamy do czynienia ze zbitym kolanem, lecz poważnym urazem dotyczącym rzepki, łąkotki lub więzadeł. Jeśli zatem samodzielnie zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów, powinno się odbyć wizytę u ortopedy. Wskazaniem do konsultacji jest silny ból uniemożliwiający chodzenie, promieniowanie bólu do innych części nogi (np. uda), widoczne przemieszczenie kości, utrzymująca się opuchlizna, ale też objawy ogólne jak choćby stan podgorączkowy. Lekarz sprawdzi, jak poważny uraz powstał. W tym celu zleci odpowiednią diagnostykę. Zwykle obejmuje ona badania obrazowe takie jak RTG, USG, TK czy MRI.

Bibliografia:

  1. Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich (dostęp: 2023.03.28.)).

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

artykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×