eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Jan Mieczysław Górzyński. Hołd dla wybitnego profesora od muzyki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
REKLAMA

Na budynku II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce, gdzie dawniej mieściło się Liceum Pedagogiczne, odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. Jana Mieczysława Górzyńskiego, wybitnego nauczyciela muzyki. W tym roku rada miasta nadała mu też pośmiertne odznaczenie "Za zasługi dla Miasta Ostrołęki".

Wspomnienie Jana Mieczysława Górzyńskiego

Jan Mieczysław Górzyński żył w latach 1909-1982. W latach 1959-1971 pracował w Liceum Pedagogicznym w Ostrołęce, gdzie kształcił w zakresie muzyki i śpiewu. - W pamięci nas, uczniów, zapisał się jako wzór pracowitości i talentu pedagogicznego, a także świetny skrzypek, aranżer, organizator i dyrygent - wspominali uczniowie.

Podopieczni prof. Górzyńskiego wspominali, że był on bardzo wymagający w stosunku do uczniów, przy czym odznaczał się dużą dozą poczucia humoru i zrozumienia. W budynku szkoły można było go spotkać każdego dnia i o każdej porze. W swojej pracowni muzycznej był zawsze gotowy udzielać porad muzycznych, dydaktycznych i wychowawczych.

Przed nauczaniem w Ostrołęce prof. Górzyński był już nauczycielem z sukcesami. Chór pod jego przewodnictwem osiągał sukcesy także za granicą, m.in. w Berlinie. Od 1959 roku w Ostrołęce prowadził trzygłosowy chór wraz z orkiestrą w Liceum Pedagogicznym, był też założycielem grupy tanecznej, która składała się z 10 par i prezentowała oryginalne tańce kurpiowskie. Wszyscy członkowie chóru i orkiestry występowali w strojach kurpiowskich.

Podopieczni prof. Górzyńskiego występowali w wielu miejscowościach w Polsce.

- Regularnie prezentował muzykę w jej światowym wydaniu, o czym świadczy comiesięczne uczestnictwo w koncertach filharmonii - wskazywano. Z takich koncertów trzeba było... pisać notatki, które profesor dzień później sprawdzał.

Muzyka była pasją, nauczanie - powołaniem

Głos zabrał też Stefan Górzynski, najmłodszy syn profesora Jana Górzyńskiego.

- Uczył swoich uczniów pasji do muzyki - mówił Górzyński, wskazując, że jego ojciec przez śpiew i taniec rozbudził w swoich podopiecznych pasję do regionu kurpiowskiego. Opowiadał, w jaki sposób powstawała orkiestra i chór:

Za sukcesami kryła się mozolna i tytaniczna praca mojego ojca i jego uczniów. Każdego dnia po godzinach pracy w szkole widziałem go pochylającego się nad rozpisywaniem partytur na chór i orkiestrę. Dla każdego instrumentu oddzielny zapis!

- Muzyka była dla niego pasją, a nauczanie powołaniem - podkreślił Stefan Górzyński. Ze wzruszeniem odsłonił, wraz z władzami miasta, tablicę poświęconą swojemu ojcu.

Wiceprezydent Ostrołęki Anna Gocłowska podkreśliła, że warto dobrze pracować, być przyzwoitym i poświęcać się. Dodała, że prof. Górzyński na pewno z góry usłyszał chór, śpiewający dziś hymn Ostrołęki. Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Krzysztof Jankowski powiedział natomiast, że budynek szkoły ma też swoją tradycję, bo jego budowa rozpoczęła się 100 lat temu, w 1923 roku. Następnie zaprosił na koncert chóru - wspomnienia wróciły...

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×