eOstroleka.pl
Polska,

Jarosław Kaczyński o Marszu Niepodległości i Solidarności [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 5850
zdjecie 5850
fot. mypis.pl fot. mypis.pl
REKLAMA
Warszawa: Podczas konferencji prasowej w Domu Dziennikarza prezes PiS mówił o przesłaniach Marszu Niepodległości i Solidarności, który odbędzie się 13 grudnia.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że marsz ma na celu upamiętnienie tragicznego wydarzenia w historii Polski, jakim było wprowadzenie stanu wojennego.

- Wszystko, co uczyniono wtedy nie zostało ocenione ani w kategoriach moralnych, ani w kategoriach prawnych. Bardzo wiele osób, które dopuściły się ciężkich przestępstw przeciwko współobywatelom, nie poniosło po dziś dzień kary - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński powiedział, że marsz będzie także wyrazem sprzeciwu wobec chęci ograniczania suwerenności Polski, którą zadeklarował w berlińskim wystąpieniu Radosław Sikorski. - Ten element łączy się z elementem rocznicy stanu wojennego. Nie można zaakceptować wystąpienia Sikorskiego - mówił Jarosław Kaczyński.

Na konferencji pojawiła się również część członków komitetu honorowego marszu, w którym są m.in. Katarzyna Łaniewska, Zofia Romaszewska, Janusz Śniadek, Artur Zawisza, ks. Czesław Małkowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, czy Rafał Ziemkiewicz.

- 30 lat temu aktorzy przystąpili do bojkotu środków masowego przekazu, bo telewizja, radio kłamały. Dziś media bardzo często mijają się z prawdą, manipulują - mówiła Katarzyna Łaniewska, tłumacząc swój udział w marszu.

Artur Zawisza, współorganizator Marszu Niepodległości, podziękował prezesowi PiS za „przejaw narodowej solidarności” po tym jak marsz ukazano jako wydarzenie zdominowane przez zamieszki. - Chcę wezwać wszystkich uczestników Marszu Niepodległości do uczestnictwa w Marszu Niepodległości i Solidarności. To nie jest tylko inicjatywa partyjna - skupia szeroką gamę środowisk społecznych - przekonywał Zawisza.

W marszu weźmie udział 250 klubów „Gazety Polskiej”. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP”, tłumaczył, że ok. 600 tys. odbiorców mediów „GP” identyfikuje się z pokoleniem „Solidarności”. - Wśród naszych czytelników są osoby, które głosowały za wejściem do UE jak i ci którzy głosowali przeciw. Wszyscy oni czują się oszukani - nigdy nie było mowy, że Polska ma stracić suwerenność - mówił Sakiewicz.

- Stan wojenny był uderzeniem w aspiracje Polaków, spowodował nieprawdopodobnie olbrzymie cierpienie Polaków - podkreślał Antoni Macierewicz, założyciel Komitetu Obrony Robotników. - Ta cała ofiara była złożona po to, by Polska była niepodległa, solidarna, suwerenna a nie po to, by dziś nas przekonywali, że musimy zrezygnować z niepodległości w zamian za bezpieczeństwo. Ten, kto rezygnuje z niepodległości, nie będzie miał bezpieczeństwa - dodał.

Marsz Niepodległości i Solidarności odbędzie się 13 grudnia. Wyruszy o godz. 18 spod pomnika Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży i zakończy się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.




[źródło: mypis.pl]
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×