2017-06-09T13:53:57+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Kadzidło: Sergiusz Leończyk w Kinie za Rogiem [ZDJĘCIA]

fot. UG w Kadzidle
0
0
0
W piątek, 2 czerwca, kadzidlańskie Kino za Rogiem gościło Sergiusza Leończyka z Syberii, doktora nauk humanistycznych, historyka, autora wielu książek i artykułów naukowych poświęconych polskiemu osadnictwu w XIX i XX wieku na Syberii.

Sergiusz jest prezesem Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej "Polonia" Republiki Chakasji w Abakanie w Południowej Syberii. Już jako student w 1992 roku rozpoczął działalność polonijną powołując komitet zrzeszający Polonię w Abakanie. Organizacja zrzesza potomków przymusowych i dobrowolnych osadników polskich, którzy przybyli na tereny Południowej Syberii i którzy w odróżnieniu od innych zesłańców zachowali swoją polskość, język i tradycje narodowe.

Organizacja "Polonia" jest największą organizacją narodowościową (oprócz organizacji chakaskich) w Republice Chakasji i prawdopodobnie największą organizacją polonijną w Federacji Rosyjskiej.

Posiada 4 terenowe oddziały: w Abakanie, Znamience, Abazie (oddział oficjalnie jeszcze niezarejestrowany) i Sajanogorsku. Dba o umocnienie różnorodnych kontaktów Polaków z Rzeczpospolitą Polską oraz z innymi stowarzyszeniami polonijnymi za granicą. Pan Sergiusz wygłosił wykład w Kinie za Rogiem "O polskich zesłańcach na Syberii".

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również