2017-06-09T13:53:57+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Kadzidło: Sergiusz Leończyk w Kinie za Rogiem [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Kadzidle
REKLAMA
0
0
0
W piątek, 2 czerwca, kadzidlańskie Kino za Rogiem gościło Sergiusza Leończyka z Syberii, doktora nauk humanistycznych, historyka, autora wielu książek i artykułów naukowych poświęconych polskiemu osadnictwu w XIX i XX wieku na Syberii.

Sergiusz jest prezesem Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej "Polonia" Republiki Chakasji w Abakanie w Południowej Syberii. Już jako student w 1992 roku rozpoczął działalność polonijną powołując komitet zrzeszający Polonię w Abakanie. Organizacja zrzesza potomków przymusowych i dobrowolnych osadników polskich, którzy przybyli na tereny Południowej Syberii i którzy w odróżnieniu od innych zesłańców zachowali swoją polskość, język i tradycje narodowe.

Organizacja "Polonia" jest największą organizacją narodowościową (oprócz organizacji chakaskich) w Republice Chakasji i prawdopodobnie największą organizacją polonijną w Federacji Rosyjskiej.

Posiada 4 terenowe oddziały: w Abakanie, Znamience, Abazie (oddział oficjalnie jeszcze niezarejestrowany) i Sajanogorsku. Dba o umocnienie różnorodnych kontaktów Polaków z Rzeczpospolitą Polską oraz z innymi stowarzyszeniami polonijnymi za granicą. Pan Sergiusz wygłosił wykład w Kinie za Rogiem "O polskich zesłańcach na Syberii".

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również