2018-05-08T16:52:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Polska,

Kiedy zmienić opony na letnie?

REKLAMA
0
0

Poruszanie się samochodem jest komfortowe i często pozwala nam oszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na przemieszczanie się publicznymi środkami transportu. Jednak aby bezpiecznie poruszać się po drogach musimy zadbać, by nasz samochód był w dobrym stanie technicznym a opony zapewniały mu przyczepność do nawierzchni w każdych warunkach atmosferycznych. Gdy zbliża się cieplejszy okres roku, wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy zmienić opony na letnie. Odpowiadamy.

Opony zimowe a letnie

Opony zimowe wykonane są z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie pod wpływem temperatury. Mają one mocno porowaty bieżnik, który wgryzając się w śnieg zapewnia dobrą przyczepność do nawierzchni. Opony zimowe zakładamy więc, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, czyli w naszym klimacie mniej więcej w październiku. Z kolei opony letnie różnią się od zimowych zarówno tworzywem, z którego są wykonane, jak i rowkami w bieżniku. Im twardsza i gładsza opona, tym większą przyczepność do asfaltu będzie miał nasz samochód w trakcie letnich podróży, a także zauważymy niższe zużycie paliwa i mniej hałasu generowanego przez koła. Jednak całkiem gładka opona ślizgałaby się na mokrej nawierzchni. Dlatego letnie opony również mają porowaty bieżnik, którego rowki mają za zadanie odprowadzanie wody spod kół samochodu. Jest on jednak inny niż ten stosowany w oponach zimowych, dzięki czemu zapewnia w lecie większy komfort jazdy.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Opony na letnie powinniśmy zmienić w momencie, gdy średnia dobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Przy takich temperaturach opony letnie zaczną sprawdzać się lepiej niż opony zimowe. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w kwietniu. Może się zdarzyć, że zaskoczą nas wyższe temperatury, gdyż w ostatnich latach często wahania temperatur z dnia na dzień bywają duże. Warto jednak w takiej sytuacji jak najszybciej wymienić opony na odpowiednie, by podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiednie ogumienie zapewni nam lepsza przyczepność do nawierzchni co przyczynia się do poniesienia naszego bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Warto zatem pamiętać o zmianie opon na letnie w odpowiednim momencie. Często jednak zakup nowych opon odpowiedniej jakości może być dla nas dużym obciążeniem finansowym. Jedna opona może kosztować od około 150 zł, co w sumie daje koszt minimalnie około 600 zł. Doliczyć do tej kwoty musimy również usługę ich wymiany, którą ze względów bezpieczeństwa najlepiej wykonać w wyspecjalizowanym i zaufanym miejscu. Wzięcie na tan cel pożyczki online proficredit.pl może być dobrym pomysłem. Pożyczki online są zwykle łatwo dostępne i nie wymagają spełnienia wielu wymagań formalnych. Najczęściej musimy wypełnić formularz na stronie instytucji finansowej i potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym. Otrzymanie pożyczki online może zająć tylko kilkanaście minut, co pozwoli nam w razie konieczności zakupu nowych opon letnich, szybko zorganizować gotówkę na ten cel.

Źródło artykułu - https://proficredit.pl/media/blog/