eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Klub Kina Niezależnego w Ostrołęce: Na początek „Duchem ciosany” i „Sny stracone, sny odzyskane”

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
Kadr z filmu "Sny stracone, sny odzyskane" Kadr z filmu "Sny stracone, sny odzyskane"
REKLAMA
Ostrołęka: Z inicjatywy posła Arkadiusza Czartoryskiego, senatora Roberta Mamątowa oraz przewodniczącego Komisji Kultury Narodowej i Promocji Rady Miasta Ryszarda Żukowskiego, przy współpracy Ostrołęckiego Centrum Kultury, powstał Klub Kina Niezależnego.

- Klub ma na celu udostępnienie jak najszerszej publiczności z Ostrołęki i okolic filmów, które ze względu na swoją treść nie są pokazywane w oficjalnej, komercyjnej dystrybucji kinowej - mówi Czartoryski.

Bezpłatne projekcje będą odbywały się raz w miesiącu. Po każdym filmie organizatorzy proponują również spotkania z twórcami oraz dyskusję.

- W 2011 roku będziemy mogli zobaczyć, między innymi, następujące filmy: „Kolumbia, świadectwo dla świata” Dominika Tarczyńskiego, „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” Jerzego Zalewskiego, „Eugenika w imię postępu” Grzegorza Brauna, „Bloody foreigners. Untold Battle of Britain” (Przemilczana historia „Bitwy o Anglię”) i wiele, wiele innych - wylicza ostrołęcki poseł PiS.

Klub startuje już 27 lutego. O godz. 19  zostaną pokazane dwa filmy (z wątkiem ostrołęckim) autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego.

„Duchem ciosany” - scen. Paweł Nowacki, reż. Arkadiusz Gołębiewski. Produkcja Studio Gołąb, 30 min.

Jest to historia polskiej dogi do wolności. Historia o tym, co zdarzyło się Polakom między zesłaniem Ducha Świętego w 1979, a niedzielą zesłania AD 2009. Osią filmu jest budowa pomnika krzyża na placu Piłsudskiego w 2009 r. W filmie usłyszymy świadków kolejnych wydarzeń historycznych w Polsce, zobaczymy najważniejsze chwilę z historii Placu związane z krzyżem który tam się pojawiał W filmie zobaczymy również ostrołęcki wątek budowy pomnika Krzyża. W Ostrołęce w zakładzie kamieniarskim w którym ogromne głazy granitu formowane były w elementy pomnika.

„Sny stracone, sny odzyskane - scen. i reż. Arkadiusz Gołębiewski. Produkcja Studio Gołąb, 30 min.

Film pokazuje losy polskiej rodziny z Podlasia, która za pomoc partyzantom w 1950 roku zapłaciła wysoką cenę. Ojciec Marian Borychowski został zamordowany (miejsce pochówku nieznane), matka dostała wyrok 6 lat więzienia, najstarsza córka 1,5 roku, a trójka najmłodszych dzieci trafiła do domu dziecka. W filmie widzimy, jak rodzina walczy o godną pamięć o ich ojcu.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×