2017-08-14T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Polska,

Koniec ery listonosza pukającego do drzwi emeryturą?

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
0
0
0
Coraz więcej emerytów wybiera przelewy z ZUS zamiast „tradycyjnego” listonosza. W Płocku już około 66% świadczeń emerytalnych wypłacanych jest bezgotówkowo. Otrzymywanie emerytury na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy – brak większej gotówki w domu ochroni nas przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami.

Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS przekazuje się w ten sposób już 66% świadczeń emerytalno-rentowych. Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki. Trudno jest im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą - przekonali się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować.

Jeżeli zamiast wizyty listonosza wybierzemy przekazywanie emerytury na konto w banku, to mamy pełny dostęp do swoich środków gdziekolwiek byśmy się nie udali. Szczególnie pomocne wydaje się to właśnie teraz, gdy korzystając z ciepłych miesięcy wybieramy się na bliższe lub dalsze wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Konto bankowe daje mam wtedy niezależność i swobodę. Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie. O bezpieczeństwo tej formy przekazywanie świadczeń dba również sam ZUS. Działające w Polsce instytucje finansowe podlegają ścisłej kontroli. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność takiego podmiotu, to ZUS natychmiast wstrzymuje przekazywanie świadczeń. Zawiadamia także opinię publiczną, aby świadczeniobiorcy pobierający w ten sposób świadczenie skontaktowali się z najbliższą jednostką ZUS. Emerytura jest wtedy przesyłana na nowy numer rachunku bankowego, który wskaże emeryt.

Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia? Usługę możemy uruchomić w najbliższej placówce ZUS. Wystarczy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl), a następnie złożyć go osobiście lub listownie w ZUS. Odpowiednią dyspozycję przekazywania emerytury lub renty na konto bankowe możemy także wydać w naszym banku.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również