eOstroleka.pl
Polska,

Kontrowersyjne propozycje w expose premiera Tuska

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Choć wystąpienie premiera trwało zaledwie godzinę i nie znalazły się w nim odniesienia do wszystkich dziedzin życia, Donald Tusk przedstawił kilka propozycji, które budzą kontrowersje.

Dużo uwagi premier poświęcił sytuacji finansów. Stwierdził, że w latach 2008-2011 nastąpił wzrost polskiego PKB o 15,4 proc. i „jak nigdy dotąd goniliśmy państwa zachodnie”. Zapowiedział, że na koniec przyszłego roku deficyt spadnie o 3 proc. Dług ma wynieść 52 proc., a na koniec 2015 roku - 47 proc.

Tusk poinformował, że będą podejmowane działania niepopularne, wymagające poświęcenia od wszystkich. I tak mają wzrosnąć podatki od wydobywanych bogactw naturalnych oraz od przyszłego bogactwa - łupków. Planowana jest likwidacja ulgi internetowej oraz ulgi na dzieci dla rodzin z jednym dzieckiem. Zwiększeniu o 50 proc. ma za to ulec ulga na trzecie i kolejne dziecko.

Liczne kontrowersje budzi propozycja wydłużenia wieku emerytalnego.
- Proponujemy, aby od roku 2013 stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia - powiedział Tusk. Dodał, że nastąpi przegląd grup emerytalnie uprzywilejowanych. Waloryzacja emerytur ma być na dotychczasowym poziomie, choć rząd będzie proponował na jakiś czas waloryzację kwotową a nie procentową.

Dobrych wieści nie usłyszeli pracodawcy - premier zapowiedział podniesienie o 2 proc. składki rentowej po stronie pracodawców.

Wiele uwagi premier poświęcił sytuacji rolników. Zapowiedział, że od lutego 2012 roku nastąpi zmiana systemu ubezpieczeń zdrowotnych w odniesieniu do rolników.
- Rolnicy na gospodarstwach powyżej 15 ha będą płacić składkę zdrowotną. Od 2013 roku dla gospodarstw rolnych zaczniemy wprowadzać rachunkowość i opodatkowanie na ogólnych zasadach - mówił Tusk, dodając, że te działania umożliwią następnie odejście od KRUSU.

Premier odniósł się także do sytuacji polskiego Kościoła.
- Duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych - mówił, zaznaczając, że nie wyklucza, iż będzie to wymagało zmian w
konkordacie.

Tusk zapowiedział ponadto odchudzanie administracji, skrócenie o 1/3 postępowań sądowych podwyżki w wojsku i policji o ok. 300 zł w połowie lipca.

- Trzeba zapłacić za cztery lata rządów PO - powiedział Jarosław Kaczyński, komentując wystąpienie Donalda Tuska. Prezes PiS zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie bronić polskich rolników i KRUS. Podkreślił także, iż należy rozwiązać Narodowy Fundusz Zdrowia. - Są plany, jak od tego odejść i trzeba zdecydowanie od tego odejść - zaznaczył prezes PiS.

Jarosław Kaczyński mówił również m.in. o koniecznej repolonizacji banków, pomocy młodym ludziom, reformy oświaty i ochrony wartości, jakie reprezentuje Kościół katolicki. Zaznaczył, że za kryzys finansów nie mogą płacić najubożsi i trzeba sięgnąć do głębokich kieszeni.

Prezes PiS podkreślił także, że nie można teraz wdrażać pakietu klimatycznego czy wstępować do strefy euro. - Skutki dla Polski będą mniej więcej takie jak przegrana wojna - uważa prezes PiS.

W expose premiera nie znalazły się odniesienia do służby zdrowia, infrastruktury czy prywatyzacji.


[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×