eOstroleka.pl
Region,

Kotły gazowe kondensacyjne – co warto wiedzieć?

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
REKLAMA

Kocioł gazowy kondensacyjny – co to jest?

Kocioł gazowy kondensacyjny to rodzaj pieca, który wykorzystuje gaz jako paliwo. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów, urządzenie to wykorzystuje dodatkową energię. Mowa o odzysku ciepła z pary wodnej, wytwarzanej w tracie spalania gazu.

Proces kondensacji polega na schłodzeniu spalin do temperatury 30-40 stopni, co powoduje kondensację (wykraplanie) zawartej w nich pary wodnej, a tym samym odzysk ciepła. Proces ten zachodzi w wymienniku kotła(!). Choć brzmi to niewiarygodnie, wymiennik jest przystosowany do odzyskiwania ciepła z pary wodnej i nie zagraża mu korozja. Dzięki ciepłu, które powstaje w tej reakcji, kocioł kondensacyjny może osiągnąć o wiele wyższe wydajności/sprawności co oznacza, że zużywa znacznie mniej gazu niż tradycyjne kotły gazowe.

Jak działa kocioł gazowy kondensacyjny?

Proces wytwarzania ciepła przez kotły kondensacyjne podzielić można na kilka etapów. W pierwszej kolejności w wentylatorze lub na zwężce Venturiego przygotowywana jest mieszanka gazu ziemnego i powietrza do spalania. Powietrze do tego celu może być pobierane z jednego z trzech źródeł: z otoczenia, z koncentrycznego przewodu powietrzno-spalinowego lub z powietrznego przewodu kominowego będącego częścią kominowego zestawu rozdzielnego. Następnie dochodzi do spalania paliwa i uwolnienia gorących spalin. Te dostarczane są do pierwszej strefy wymiennika ciepła, gdzie dochodzi do ich wstępnego schłodzenia w celu odzyskania części ciepła przez wymiennik.

W wyniku tego procesu powstaje:
• kondensat, czyli skroplona para wodna, którą odprowadzamy do kanalizacji, 
oraz 
• spaliny o obniżonej temperaturze, które odprowadzane są przewodem spalinowym.  

Jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać?

Obecne na rynku dostępne są dwa rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych. Mowa tu o kotłach jednofunkcyjnych oraz kotłach dwufunkcyjnych. To, co je różni, to przede wszystkim sposób wytwarzania ciepłej wody użytkowej. 

Kocioł jednofunkcyjny może jedynie działać na centralne ogrzewanie lub ogrzewać wodę użytkową w osobnym podgrzewaczu z wbudowaną wężownicą. Jest to zasobnik c.w.u (ciepła woda użytkowa), zamontowany zwykle obok kotła lub pod nim (a w przypadku kotłów Immergas z serii Zeus i Hercules również wewnątrz urządzenia). W ofercie Immergas możesz znaleźć zasobniki do kotłów gazowych kondensacyjnych o pojemności od 100 do 300 litrów. Z jednej strony do zasobnika dopływa zimna woda wodociągowa, która jest podgrzewana do określonej temperatury przez gorącą wodę grzewczą płynącą przy pomocy wężownicy rurowej zamontowanej wewnątrz zasobnika. Zasobniki w ofercie Immergas są wykonane ze stali emaliowanej, co zapewnia ich długoletnią trwałość.

Kocioł dwufunkcyjny: w przypadku tego urządzenia do ogrzania wody użytkowej dochodzi dzięki zamontowanemu w kotle wymiennikowi płytowemu. Zimna woda przepływa przez wymiennik. W momencie odkręcenia kranu czujnik przepływu daje sygnał do uruchomienia pracy kotła: woda w wymienniku zostaje podgrzana do określonej temperatury, a następnie trafia do kranu.

Jak wybrać kocioł gazowy kondensacyjny?

Aby odpowiednio wybrać kocioł gazowy kondensacyjny, konieczne jest wykonanie obliczeń uwzględniających zapotrzebowanie domu na ciepło. Do kalkulacji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Przede wszystkim jest to: lokalizacja domu pod względem stron świata, lokalizacja domu pod względem stref klimatycznych, wielkość budynku, liczba mieszkańców, przenikalność cieplna budynku, a także sposób użytkowania domu. 

W ustaleniu potrzeb cieplnych budynku pomagają dwa wskaźniki. Pierwszym z nich jest wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło (kWh/m2 rok). Wskaźnik określa niezbędną ilość ciepła rocznie na każdy m2 powierzchni domu. Ustalamy w ten sposób ilość, która umożliwi utrzymać oczekiwaną temperaturę. W ten sposób określamy ilość zużywanego paliwa. 

Drugi parametr to wskaźnik szczytowego zapotrzebowania na ciepło (W/m2). Pozwala określić, jaka ilość ciepła jest wymagana chwilowo w warunkach maksymalnego obliczeniowego zapotrzebowania, z uwzględnieniem temperatury wewnątrz budynku i minimalnej temperatury zewnętrznej. Dzięki temu odczytowi możliwe jest określenie maksymalnego chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Jak dobrać kocioł kondensacyjny? Podsumowanie

Warunkiem uzyskania najlepszych efektów grzewczych jest dobór urządzenia do wymagań budynku, zapotrzebowania użytkowników na c.w.u oraz wybór najwyższej jakości urządzenia.

Kondensacyjne kotły gazowe jednofunkcyjne to dobre rozwiązanie w budynkach o wysokim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Polecane są właścicielom domów z kilkoma łazienkami lub wyposażonych w prysznic z wymarzoną deszczownicą (której zapotrzebowanie na wodę może osiągać nawet do 35 litrów na minutę, w zależności od producenta i wielkości urządzenia).

Z kolei kotły dwufunkcyjne lepiej sprawdzą się w mniejszych domach lub mieszkaniach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest aż tak wysokie.

Kotły gazowe kondensacyjne pracują efektywnie, a to przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Co więcej, korzystanie z urządzenia wpływa na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

 

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×