eOstroleka.pl
Region,

Których produktów bankowych warto używać?

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez niektórych świadczeń bankowych. Służą one zarówno do dużych celów, np. dofinansowania zakupu mieszkania lub samochodu, jak i mniejszych. Jednak które z tych usług są w szczególności warte uwagi konsumentów?

Rola produktów bankowych w życiu finansowym konsumenta

Produkty bankowe to niezwykle przydatne narzędzia. Usprawniają one proces zarządzania budżetem osobistym, jednocześnie optymalizując go, a nawet pomagają w osiąganiu różnorodnych celów finansowych. Co warte zauważenia, niektóre z nich są całkowicie darmowe – instytucje finansowe używają ich do zdobycia lojalności swoich klientów (co bywa przydatne podczas sprzedaży krzyżowej).

Z kont osobistych korzysta ponad 96% Polaków. Oznacza to, że styczność z produktami bankowymi ma prawie każdy mieszkaniec kraju nad Wisłą. Niestety, wielu konsumentów nie docenia faktu ich istnienia. To źle, ponieważ życie bez nich stałoby się trudniejsze, a wobec tego niewiele osób mogłoby pozwolić sobie na kupno pierwszej nieruchomości bez wykorzystania kredytu hipotecznego. Natomiast trzymanie pieniędzy w skarpecie, a nie na rachunku bankowym, wiązałoby się z dodatkowym ryzykiem stania się ofiarą kradzieży.

Konto osobiste – niezbędne dla każdego

Konta osobiste zaliczają się do narzędzi podstawowych. Umożliwiają przechowywanie i zabezpieczenie pieniędzy oraz służą do codziennych operacji finansowych. Za ich pomocą da się dokonywać płatności za:

  • zakupy;
  • rachunki;
  • usługi;
  • inne wydatki.

Obecnie konsumenci zyskują dostęp do nich przy użyciu bankowości internetowej lub mobilnej – działanie to pozwala na przekazywanie środków, opłacanie zobowiązań i zarządzanie finansami bez konieczności wychodzenia z domu.

Rachunki bankowe oferują swym użytkownikom wiele korzyści, zwykle premie pieniężne za samo otwarcie konta, zapewnianie regularnych wpłat i korzystanie z przypisanej karty płatniczej. Ponadto gromadzą one całą historię transakcji. Dzięki temu zainteresowani mogą skutecznie analizować swoje wydatki, aby w przyszłości znaleźć takie, na których da się oszczędzać.

Nie każde konto jest takie same. Przykładowo, niektóre z nich mogą być płatne, a inne darmowe. Podczas wyboru oferty warto zajrzeć na stronę internetową: https://www.bankier.pl/smart/ranking-darmowych-kont-bankowych. Znajduje się tam internetowy ranking, który ułatwia podjęcie decyzji. Zainteresowani dowiedzą się dzięki niemu m.in. tego, ile wynoszą opłaty za korzystanie z kart płatniczych i wypłacanie gotówki z bankomatów.

Karty kredytowe i debetowe – ułatwiają płatności

Karty kredytowe i debetowe (więcej na ich temat można dowiedzieć się pod adresem internetowym https://www.eostroleka.pl/karta-kredytowa-a-karta-debetowa-czym-sie-roznia-i-ktora-wybrac,art105615.html) to narzędzia do dokonywania płatności bez użycia gotówki, zarówno tych stacjonarnych, jak i online.

Dlaczego warto nimi dysponować? Istnieje kilka powodów, a wśród nich powinno się wymienić, że są one:

  • błyskawiczne w użyciu – nie trzeba przeliczać pieniędzy ani czekać na resztę
  • akceptowane globalnie – używać się ich w wielu krajach, co jest przydatne zwłaszcza dla podróżujących;
  • bezpieczne – w przypadku kradzieży są chronione dodatkowo kodem PIN (Personal Identification Number).

Zajmują mało miejsca w portfelu (zwłaszcza w porównaniu do gotówki). Da się je połączyć z modułem NFC w telefonie komórkowym, dzięki czemu są zawsze pod ręką. To szczególnie przydatne wtedy, gdy konsument opuszcza dom pospiesznie, np. ze względu na wystąpienie sytuacji awaryjnej.

Niektóre z nich pozwalają na zakupy na kredyt, co oznacza, że nabywca może zapłacić za towary i usługi, nie posiadając faktycznie wymaganych środków pieniężnych, a następnie spłacać dług w ratach. Ponadto zdarza się, że oferują programy lojalnościowe i cashback – stanowią więc świetny środek do poprawy elastyczności finansowej.

Kredyty i pożyczki – przyspieszają zakup potrzebnych produktów i nieruchomości

Do szczególnie przydatnych produktów bankowych z pewnością można zaliczyć kredyty i pożyczki. Umożliwiają one osobom fizycznym i prywatnym zakup droższych produktów oraz nieruchomości – zwłaszcza tych, które są trudne lub niemożliwe do sfinansowania z własnych środków. Niestety, używane w nieodpowiedzialny sposób grożą wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Korzystać z nich należy wyłącznie wtedy, gdy ma się pewność, że ich spłata nie spowoduje spadku jakości życia codziennego.

Istnieje wiele różnych rodzajów kredytów i pożyczek, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować je do własnych potrzeb. Hipoteczne służą do zakupu mieszkań lub domów – gotówkowe do nabywania np. pojazdów oraz sprzętu RTV i AGD, a karty kredytowe do płacenia za pomniejsze, niespodziewane wydatki (m.in. prezenty ślubne). 

Ich dużą zaletę stanowi fakt, że mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej. Młodzi wykorzystują je zwykle do opłacenia swojej edukacji – oferty z odroczoną spłatą pozwalają skupić się na poprawie obecnych warunków życiowych, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka stania się niewypłacalnym (ze względu na znalezienie dobrze płatnej pracy w przyszłości).

Co więcej, to produkty bankowe, na których użycie warto zdecydować się wtedy, gdy ma się problemy z dotychczasowym zadłużeniem. Kredyty konsolidacyjne powstały wyłącznie po to, aby ułatwiać proces spłaty wielu zobowiązań finansowych, łącząc je w jedno. 

Lokaty bankowe – pozwalają na bezpieczne inwestowanie

Nie można zapominać również o lokatach. To one kończą listę wyjątkowo przydatnych produktów bankowych. Za ich pomocą da się nie tylko oszczędzać, ale także inwestować – środki pieniężne znajdujące się na nich ulegają powolnemu wzrostowi. Nie jest on na tyle duży, aby dało się to uznać za drogę do szybkiego wzbogacenia się, aczkolwiek chroni on pieniądze przed inflacją.

Innymi słowy, konsumenci powinni rozważyć zwłaszcza wykorzystanie kont osobistych, kart płatniczych, kredytów i pożyczek oraz lokat. Sprawne posługiwanie się tymi narzędziami potrafi zmienić sytuację finansową zainteresowanego na lepsze. Po opanowaniu tej zdolności należy rozważyć inne, takie jak leasing, faktoring (w przypadku przedsiębiorców), a nawet skrytki sejfowe (w sytuacji, w której konsument boi się o swoje bezpieczeństwo podczas obracania dużymi ilościami gotówki).

Artykuł sponsorowany. 

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×