eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpie z nagrodami na największym festiwalu promującym kulturę ludową! [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
fot. Witold Kuczyńskifot. Witold Kuczyński
REKLAMA

O tym, że dorobek kulturalny Kurpiowszczyzny jest wyjątkowy i zachwycający przekonało się - nie pierwszy już raz - jury największej w Polsce imprezy promującej kulturę ludową jakim jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W dniach od 22 do 25 w Kazimierzu Dolnym odbywała się 57. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W imprezie udział wzięła liczna reprezentacja artystów z powiatu ostrołęckiego promująca Kurpie. O laur zwycięzców rywalizowało ponad 650 artystów w kilku kategoriach. Ich występy oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego. Podczas festiwalu swoją obecność mocno zaakcentowali twórcy i artyści ludowi z Kurpi.

W czwartek 22 czerwca odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe „Ludowe tradycje muzyczne północno-wschodniej Polski”. Jednym z prelegentów był Witold Kuczyński z Czarni, który wygłosił referat „Specyfika śpiewu i instrumentarium kurpiowskiego”. W sobotę 24 czerwca Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca zaprezentował widowisko obrzędowe „Śnij Kurpiu, śnij” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Za swój występ artyści otrzymali wielkie owacje.

Konkursowe zmagania rozpoczęły się w piątek 23 czerwca. Konferansjerami byli znani artyści ludowi - Józef Broda, Stanisław Jaskułka, Bartłomiej Koszarek i Witold Kuczyński. Prowadzili oni koncerty festiwalowe przez 3 dni. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bo musieli ocenić występy śpiewaków solistów, grup śpiewaczych, instrumentalistów solistów i kapel ludowych. Reprezentowali oni 14 województw. Wyniki konkursowych zmagań ogłoszone zostały w niedzielę 25 czerwca, po mszy św. za twórców ludowych i przemarszu na duży rynek w Kazimierzu. Laureaci otrzymali nie tylko pamiątkowe dyplomy, lecz także nagrody finansowe.

Wśród nagrodzonych była liczna grupa artystów ludowych z powiatu ostrołęckiego. Wyróżnieniami uhonorowano kapelę z Kurpiowskiego Zespołu Pod Borem z Zawad oraz śpiewaka solistę Stanisława Archackiego z Myszyńca. Laureatką II nagrody w kategorii soliści instrumentaliści została grająca na harmonii pedałowej Wiktoria Julia Zielińska. Z nagrody II stopnia cieszyli się instrumentaliści Karol Samsel z Czarni i Piotr Gołaś z Myszyńca w kategorii „Mistrz i uczeń”. Największym sukcesem dla artystów z powiatu ostrołęckiego było najwyższe wyróżnienie na festiwalu w Kazimierzu dla Witolda Kuczyńskiego z Czarni. Zdobył on Basztę w kategorii śpiewacy soliści.

Źródło:
Źródło

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×