eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” – spotkanie z autorem książki w ostrołęckiej bibliotece [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Błażej Torański, jeden z autorów książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce.

Książka, którą pisarz prezentował w ostrołęckiej bibliotece opowiada o jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym na terenach okupowanej Polski przeznaczonym dla polskich dzieci i nastolatków.

O obozie zapomniano po wojnie. Nie ma prawie śladu. Dlaczego? Dopiero niedawno zainteresowano się nim, zaczęto pisać, ale wciąż nasza wiedza jest bardzo mała o tym straszliwym miejscu.

Obszernie o obozie, o dramatach dzieci i nastolatków, które tam trafiały opisują autorzy książki – Błażej Torański i Jolanta Sowińska-Gogacz.

Dziecięcy obóz koncentracyjny powstał w 1942 r. przy ulicy Przemysłowej w Łodzi na terenie tamtejszego getta. Trafiały do niego dzieci od drugiego do szesnastego roku życia: wojenne sieroty, synowie i córki działaczy podziemia. Ich codziennością były mordercze apele, często po nocach i na mrozie, praca ponad siły, głód, choroby, tęsknota i strach, a także przemoc dorosłych oprawców.

Był to obóz, który miał na celu wyniszczenie młodego pokolenia. Robiono to w ścisłej tajemnicy, bo samo usytuowanie obozu było tak wykorzystane, w centrum getta, gdzie było podwójne ogrodzenie i nie było żadnych szans na jakiekolwiek ucieczki dla starszych dzieciaków. Obóz na Przemysłowej niczym nie różnił się od obozów dla dorosłych w innych miejscowościach. Warunki bytowania, praca oraz znęcanie się i mordowanie było takie same. Obóz łódzki różnił się tylko tym, że nie było w nim komór gazowych, ale dzieci mordowano głodem.

– mówi Jerzy Jeżewicz były więzień.

Najmniejsze dzieci wysyłano z łódzkiego obozu do niemieckich ośrodków germanizacyjnych Lebensborn w Ludwikowie, w Puszczykowie oraz do tzw. Gaukinderheim w Kaliszu. Niekiedy starsze dzieci przewożono do innych ośrodków pracy, jak obóz w Potulicach lub, gdy ukończyły 16. rok życia, do niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. do Gross-Rosen, Ravensbrück lub Auschwitz.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×