eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Zespole Szkół Powiatowychw Łysych

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
Starostwo PowiatoweStarostwo Powiatowe
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Ziemi stał się okazją do spotkania uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych z leśnikami – pracownikami Nadleśnictwa Myszyniec. Magdalena Stępień, Stanisław Lipka i Zdzisław Kobus opowiadali młodzieży o lesie – jego naturalnym bogactwie, korzyściach, jakie zeń czerpiemy i o grzechach popełnianych przez nas przeciwko lasowi.O urodzie i różnorodności naszych lasów opowiadała Magdalena Stępień. Młodzież dowiedziała się m.in., jakie gatunki zwierząt i ptaków żyją w lasach Równiny Kurpiowskiej, które populacje są liczne, a którym grozi wyginięcie. Do tych pierwszych należy np. kraska – piękny barwny ptak, dość często spotykany w naszym regionie. Jak się okazuje – tylko w naszym, na pozostałym obszarze kraju kraska występuje niezwykle rzadko.

Komendant Straży Leśnej Stanisław Lipka przypomniał uczniom, że pozyskiwanie z lasu, choćby uschniętych drzew, to kradzież,zagrożona sankcjami prawnymi, tak samo jak wywożenie do lasu śmieci czy kłusownictwo. Kierowcy powinni zaś wiedzieć, że wjazd na nieoznakowane drogi leśne jest zabroniony, tak jak wjeżdżanie autem na leśne polany.

Komendant nawoływał do szczególnej ostrożności w posługiwaniu się ogniem, który czyni  w lasach ogromne szkody.

O opiece leśników nad zwierzętami mówił Zdzisław Kobus – leśniczy Leśnictwa Surowe, a jednocześnie zapalony myśliwy. Podkreślał, że myśliwi mają wobec zwierzyny przede wszystkim obowiązki, takie jak dokarmianie, zapobieganie chorobom, ochrona naturalnych siedlisk. Polowanie jest zwieńczeniem wszystkich działań podejmowanych przez Koła Myśliwskie.

Wszyscy goście starali się uzmysłowić młodym słuchaczom, że piękno i dobrodziejstwa lasu wymagają opieki, poszanowania i ochrony. Młode pokolenie, jako szczególnie świadome znaczenia lasu dla człowieka, powinno o tym zawsze pamiętać. „Nie było nas – był las, nie będzie nas…” No właśnie, o tym, czy lasem będą mogli się cieszyć nasi następcy decydujemy już dziś. Ekosystem leśny to przecież żywy organizm, który silnie reaguje na wszystkie niekorzystne czynniki. Każdy z nas może przyczynić się do jego zachowania w dobrej kondycji, przestrzegając podstawowych zasad obcowania z lasem.


------


ZSP w Łysych odwiedziła także Bogumiła Manek i Jej „wesoły samochód” w ramach programu promocji języka niemieckiego Deutsch – Wagen - Tour. Jest to ogólnopolski projekt sponsorowany przez firmę Volkswagen, skierowany do dzieci i młodzieży - od przedszkolaków aż po studentów.

W zabawnych konkursach, grach i animacjach językowych uczestniczyli uczniowie klas pierwszych technikum ekonomicznego, agrobiznesu i liceum ogólnokształcącego. Zajęcia nie przypominały żadnej dotychczasowej lekcji języka obcego - ich sednem był ruch, śmiech i swobodna atmosfera. Nauka przez zabawę, czyli to, co wszyscylubimy najbardziej. Uczestnicy otrzymali drobne upominki, a szkoła atrakcyjne pomoce na lekcje języka niemieckiego. Pozostały też miłe wspomnienia i większa motywacja do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów. Relację z wizyty można obejrzeć na stronie internetowej projektu w zakładce Weblog.

W nawiązaniu do tematyki Manek przybliżyła uczniom sprawy ochrony środowiska w Niemczech. Zwróciła szczególną uwagę na bardzo wysoką świadomość ekologiczną Niemców oraz ich dbałość o ojczystą przyrodę.

Przy udziale gości rozstrzygnięto Konkurs Ekologiczny „Wszystko ze śmieci – druga szansa”. Uczniowie wykonali z odpadów wiele ciekawych przedmiotów – użytkowych, dekoracyjnych lub po prostu zabawnych. Pomysłowość autorów była godna podziwu. Ze śmieci powstały lampy, obrazy, pojemniki, a nawet… instrumenty muzyczne. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace zasłużyły na uwagę i docenienie. Ostatecznie nagrodzono projekty: „Gospodarstwo” autorstwa Rafała Kaczmarczyka z klasy ILO, „Lampę” Łukasza Krawczyka i Mateusza Krzynowka z klasy IITEi „Choinkę” Martyny Bałdygi z klasy ILO.

Przyznano również wyróżnienia.Organizacją szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi zajęły się nauczycielki: biologii – Celina Kiernozek, geografii – Jolanta Puławska i języka niemieckiego – Anna Wiśniewska.

Źródło: powiatostrolecki.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×