eOstroleka.pl
,

Nie będzie rozprawy ws. budowy nowego bloku ostrołęckiej elektrowni: Rafako wycofało skargę

REKLAMA
zdjecie 8359
zdjecie 8359
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jak podał portal wnp.pl, Rafako wycofało skargę na styczniową decyzję KIO o odrzuceniu jego odwołania ws. przetargu na budowę bloku Elektrowni Ostrołęka. Konsorcjum w odwołaniu kwestionowało referencje, które w przetargu przedstawił Alstom.

Pierwsza rozprawa miała odbyć się w czwartek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Jednak w rozmowie z wnp.pl wiceprezes Rafako, Krzysztof Burek, powiedział, że po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw związanych ze sprawą, konsorcjum postanowiło wycofać skargę.

W styczniu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie konsorcjum Rafako, PBG i Mostostalu Warszawa ws. wykluczenia Alstomu z przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka.

Konsorcjum kwestionowało spełnienie przez Alstom warunku doświadczenia postawionego przez zamawiającego, czyli Energę. Konsorcjum uważało, że dla spełnienia wymogów specyfikacji przetargu w Ostrołęce Alstom wskazał należyte wykonanie umowy na budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, podczas której doszło do uchybień.

W grudniu 2011 wybrano krótką listę potencjalnych wykonawców nowego bloku ostrołęckiej elektrowni.

Znaleźli się na niej Alstom (Niemcy/Francja/Polska), Hitachi i Polimex-Mostostal (Niemcy/Polska), Shanghai Electric Group Company (Chiny) oraz konsorcjum Rafako, PBG, Mostostal Warszawa (Polska).

W tym samym miesiącu Elektrownia Ostrołęka wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Elektrowni Ostrołęka C o mocy około 1000 MW”. Tą ofertą okazała się propozycja firmy Ilf Consulting Engineers Polska z ceną 18 467 712,00 zł brutto.

Niedawno Energa poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na świadczenie usług doradztwa finansowego w celu pozyskania finansowania na realizację projektu budowa elektrowni Ostrołęka C. Energa za najkorzystniejszą uznała ofertę konsorcjum banków Banku Polska Kasa Opieki i Banku Zachodniego WBK.

Wartość inwestycji szacowana jest na 6-7 miliardów złotych, zakłada także zamknięcie jej finansowania w około 70 procentach z kredytu inwestycyjnego i w około 30 procentach ze środków własnych. Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii. Nowa elektrownia będzie produkować około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.


[źródło: wnp.pl / eOstroleka.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×