eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Niski stan wody w rzekach. Czy grożą nam problemy z energią elektryczną? Odpowiada minister klimatu

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
REKLAMA

Czy zmiejszenie stanu wód w rzekach może prowadzić do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej? Taki problem poruszyła jedna z posłanek Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi minister klimatu Michał Kurtyka wspomniał również o Ostrołęce, gdzie mamy rzekę Narew i elektrownię. Kurtyka przypomniał o działaniach spiętrzających wodę.

Część funkcjonujących w Polsce bloków energetycznych nadal chłodzona jest wodą pobieraną z rzek (w tzw. obiegu zamkniętym), przez co zmniejszenie się stanu wód w rzekach może prowadzić do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej, bądź nawet do wyłączania niektórych bloków energetycznych - pisała w interpelacji poseł Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Odpowiedział jej minister klimatu, który zwrócił uwagę na działania, jakie m.in. elektrownia Ostrołęka podjęła w kwestii spiętrzania wody na potrzeby systemów chłodzenia.

Ministerstwo Klimatu stale monitoruje sytuacje w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, także w związku z możliwością wystąpienia niskich stanów wód w rzekach, z których zasobów korzystają elektrownie konwencjonalne z otwartym obiegiem chłodzenia w jednostkach wytwórczych. Przedsiębiorstwa podjęły w ostatnich latach działania mające zapobiec ewentualnym problemom z dostępem do wody na potrzeby procesu chłodzenia. Elektrownie takie jak Kozienice, Połaniec czy Ostrołęka, w których problem ten był w poprzednich latach najpoważniejszy, podjęły się budowy konstrukcji, które maja za zadanie spiętrzać stan wody na potrzeby systemów chłodzenia. Ze względu na możliwość piętrzenia w wyżej wymienionych, wpływ poziomu wody w rzekach został zminimalizowany, w związku z czym ciągłość dostaw energii elektrycznej nie jest zagrożona

- poinformował minister Michał Kurtyka.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×