eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowe plamy oleju na Narwi w Ostrołęce? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 3175
zdjecie 3175
fot. Czytelnikfot. Czytelnik
REKLAMA

W ubiegłą niedzielę na rzece Narew przy kanale zrzutowym należącym do ostrołęckiej elektrowni ponownie pojawiły się plamy oleju – alarmują nasi Czytelnicy. O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do WIOŚ i bezpośrednio do elektrowni.

 
Plamy oleju zauważyli w niedzielne przedpołudnie wędkarze pływający w pobliżu elektrowni. Obok rękawa sorpcyjnego ustawionego przy kanale zrzutowym po awarii, do której doszło w sobotę, 19 października, zauważono nowe plamy.
 
O awarii informowaliśmy jako pierwsi na łamach naszego serwisu - Awaria w ostrołęckiej elektrowni.
 
Po trwającej kilka dni akcji „sprzątania” Narwi, elektrownia, Wody Polskie i WIOŚ poinformowały o zakończeniu działań. W komunikatach prasowych powtarzano, że zagrożenia katastrofą ekologiczną. Tymczasem w ubiegłą niedzielę ponownie otrzymaliśmy informacje o plamach oleju, które zauważyli wędkarze w pobliżu rękawa sorpcyjnego zabezpieczającego kanał zrzutowy ostrołęckiej elektrowni.
 
W poniedziałek o wyjaśnienie spraw zwróciliśmy się do władz spółki Energa (właściciela ostrołęckiej elektrowni).
 
„Energa Elektrownie Ostrołęka SA informuje, że po dniu 18. 10. 2019 r. w Spółce nie wystąpiło żadne nowe zdarzenie awaryjne. Zaobserwowane  w kanale zrzutowym śladowe ilości oleju to pozostałości po zdarzeniu i mogły być efektem obmywania przez wodę miejsc z resztkami filmu olejowego. Zostały one usunięte przez Państwową Straż Pożarna i służby Elektrowni, które na bieżąco monitorują stan rzeki.”
 
Jak zapewnia spółka Energa, awaria, która doprowadziła do zdarzenia w dniu 18. 10. 2019 r. została trwale usunięta, urządzenie które spowodowało awarię zostało odstawione w ciągu 5 minut od jej powstania.
 
"Natychmiastowa akcja ratownicza prowadzona przez Państwową Straż Pożarną i służby Elektrowni przyczyniła się do wyeliminowania zagrożenia dla ekosystemu rzeki Narew.
 
Mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne, Energa Elektrownie Ostrołęka SA powołała Komisję, która ma m.in. wypracować wnioski dotyczące zminimalizowania ryzyka wystąpienia w przyszłości tego typu zdarzeń.”
 
Szczegółową analizę badań przeprowadzonych bezpośrednio po awarii i w kilku kolejnych dniach przeprowadził także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
 
Z analizy wykonanych badań w dniach 19, 20 i 21 października 2019 r. wynika, że wartości oznaczonych parametrów jakości wody w rzece Narwi w ww. punktach pomiarowych utrzymują się na podobnym poziomie. Badania wykazały dobre natlenienie wody w rzece, na całej długości badanego odcinka. Nie stwierdzono w zawartości tlenu rozpuszczonego tendencji spadkowych. Badania przewodności elektrolitycznej w dniach 20 i 21 października 2019 r. w odniesieniu do wyników badań z dnia 19 października 2019 r. wykazały nieznacznie niższe wartości.
 
Wyniki badań ww. parametrów jakości wody, określające warunki tlenowe oraz parametrów charakteryzujących stan jej zasolenia i stan zakwaszenia, tj. przewodność elektrolityczna i odczyn pH wody mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm, określonych dla I klasy stanu czystości wód powierzchniowych, tj. dla przewodności ≤ 753 µS/cm, dla odczynu pH 7,7÷8,4 (z uwagi na brak aktualnie obowiązującego rozporządzenia odniesiono się rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2016 r. w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz śródlądowych norm jakości dla substancji priorytetowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1187).
 
Wyniki badań uzyskane z powyższych pomiarów w zakresie tlenu rozpuszczonego, przewodności elektrolitycznej i odczynu pH, w porównaniu z wynikami badań stanu czystości rzeki Narwi, wykonanych w październiku 2018 r. w ramach realizowanego Państwowego Monitoringu Środowiska, tj. Planu monitoringu jednolitych części wód (JCWP), są z nimi porównywalne.
 
Ponadto do analizy laboratoryjnej przekazano próby z ww. miejsc na rzece Narew pod kontem zawartości substancji ropopochodnej. Obecnie oczekujemy na wyniki tych analiz.
 
Od dnia awarii trwa kontrola inspektorów WIOŚ w Warszawie Delegatura w Ostrołęce.” - czytamy w informacji Krzysztofa Cząstkiewicza, kierownika działu inspekcji WIOŚ w Ostrołęce.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×