eOstroleka.pl
Polska,

Obchody 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Składanie wieńców i apel pamięci - w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 77 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Udział w nich wziął Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

W samo południe Msza Święta w Katedrze Wojska Polskiego rozpoczęła uroczystości. Zaraz po jej zakończeniu delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana "Grota" Roweckiego.

Wczesnym popołudniem w uroczystości przeniosły się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tu też miały miejsce apel pamięci i składanie wieńców między innymi przez  delegacje kombatanckie, parlamentarne, rządowe, samorządowe i harcerskie.

Organizatorami obchodów 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego są prezydent m.st. Warszawy oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, które prowadziły konspiracyjną walkę z okupantem podczas II wojny światowej. Podlegały Rządowi RP na Uchodźstwie.


List prezydenta z okazji 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystych obchodów 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Czcigodni Kombatanci!
Szanowni Państwo!

Nie ustały jeszcze walki wojny obronnej 1939 roku, gdy 27 września w heroicznie broniącej się Warszawie powołano pierwszą organizację konspiracyjną − Służbę Zwycięstwu Polski. Jej powstanie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego. Osiemnaście lat temu, parlament wolnej Rzeczypospolitej, dla upamiętnienia tamtego czasu i naszych rodaków, którzy w godzinie najcięższej próby dowiedli swojego patriotyzmu słowem i czynem, pracą i walką, ustanowił dzisiejsze święto − Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

Moje serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku kieruję do kombatantów – uczestników walk o wolność państwa i narodu polskiego.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali całej okupowanej Europy. Funkcjonowanie tajnych struktur państwowych, podlegających legalnym władzom na uchodźstwie, wreszcie powołanie podziemnej Armii Krajowej, było sposobem na zachowanie ciągłości polskiej państwowości i ocalenie tożsamości narodu.

Obok reprezentacji politycznej, skupiającej główne partie i stronnictwa przedwojennej Polski, działał rozbudowany aparat konspiracyjnej administracji – Delegatura Rządu na Kraj. W ramach Polskiego Państwa Podziemnego istniało sądownictwo, tajne szkolnictwo średnie i wyższe, policja, poczta i media. Ten aparat państwowy tworzyli ludzie,
którzy będąc wychowankami II Rzeczypospolitej, przenosili do organizacji Podziemnego Państwa Polskiego etos służby Ojczyźnie i narodowi. To oni w skrajnie trudnych warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, mimo ciągłego zagrożenia śmiercią, stworzyli struktury państwa, obejmujące swym zasięgiem terytorium przedwojennej Polski.

W organizację i pracę Polskiego Państwa Podziemnego zaangażowane były setki tysięcy osób, reprezentujących niejednokrotnie odmienne poglądy polityczne czy społeczne.
Było to możliwe dzięki mądrości i odpowiedzialności ówczesnych Polaków wychowanych w głębokim szacunku i wierności wobec Polski. W godzinie próby nasz naród zjednoczył się w walce o wolność i odzyskanie własnego państwa.

Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Niech pamięć o zasługach żołnierzy i obywateli Polski Podziemnej skłania nas, współczesnych, do refleksji nad dziejami walk o Polskę wolną, sprawiedliwą i bezpieczną i umacnia ducha patriotycznego.

Chwała bohaterom Polski Podziemnej i wieczna pamięć poległym!

Źródło: mazowieckie.p/prezydent.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×