eOstroleka.pl
Polska,

Odwołanie Arłukowicza, związki partnerskie. Zobacz czym jeszcze zajmą się posłowie na 32. posiedzeniu Sejmu

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Już w środę rozpocznie się 32. posiedzenie Sejmu. Obrady potrwają do piątku. Posiedzenie bez wątpienia będzie burzliwe, biorąc pod uwagę tematy, które znalazły się w porządku obrad. Jest w nim m.in. debata nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Jest to związane ze skandalicznymi przypadkami nieprzyjmowania pacjentów do szpitali – pod koniec ubiegłego roku działo się tak w przypadku m.in. małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka i Instytutu Matki i Dziecka. W tym roku docierają sygnały o ograniczeniach przyjęć m.in. w bydgoskim Centrum Onkologii.

Debata nad wnioskiem o wotum nieufności jest zaplanowana na środę, jednak możliwe, że odbędzie się w czwartek. Marszałek Sejmu powiedziała na antenie Radia Zet, że przychyla się do wniosku szefa KP PiS Mariusza Błaszczaka o przeniesienie debaty na czwartek w związku ze środowymi uroczystościami pogrzebowymi śp. Jadwigi Kaczyńskiej, w których weźmie udział wielu posłów i senatorów PiS. Ewa Kopacz poinformowała, że będzie rekomendowała zarówno Konwentowi Seniorów jak i Prezydium Sejmu, by debata została przeniesiona na czwartek. Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności odbędzie się w piątek.

W porządku obrad znalazły się też trzy projekty ustaw o związkach partnerskich autorstwa PO, SLD i Ruchu Palikota. Projekty umożliwiają m.in. rejestrowanie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacyjny, wprowadzają ustawowe dziedziczenie, umożliwiają otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi.

W projektach SLD i Ruchu Palikota znalazła się także możliwość wspólnego rozliczania podatków.

Posłowie zdecydują też o losie nowego prawa spółdzielczego autorstwa PO, które ma zastąpić obecne prawo spółdzielcze z 1982 roku (nowelizowane ponad 30 razy). PO chce, by w nowej ustawie o spółdzielniach znalazły się wyłącznie ogólne przepisy dotyczące wszystkich rodzajów spółdzielni w Polsce: mieszkaniowych, rolniczych, spółdzielni pracy, a nawet uczniowskich. Szczegóły dotyczące funkcjonowania poszczególnych rodzajów spółdzielni miałyby być zawarte w odrębnych ustawach i dlatego PO równolegle złożyła drugi projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ustawy budzą wiele kontrowersji. Chodzi m.in. o zapis dotyczący utworzenia wspólnoty mieszkaniowej, do czego wystarczyłoby wystąpienie ze spółdzielni mieszkaniowej jednego z jej dotychczasowych członków i o możliwość sprzedaży udziałów członkowskich w spółdzielniach.

[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×