eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ogród Radosne Hobby – Magnolie – wiosenna atrakcja ogrodu

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Pełne wdzięku i elegancji drzewa – krzewy, obsypane wczesną wiosną niespotykaną ilością przepięknych kwiatów. Zakwitają zanim pojawią się liście, kwiatami bardzo pachnącymi w kolorze białym, różowym lub purpurowym. Wymagają dużej przestrzeni i często swoją wielkością przypominają bardziej drzewa niż krzewy. Najładniej wyglądają pojedynczo, na zadbanym dużym trawniku. Wymagają stanowiska nasłonecznianego i zacisznego, gdyż są roślinami wrażliwymi na niskie temperatury. Wymagania glebowe tych roślin są bardzo duże. Gleba powinna być głęboko uprawiona, przepuszczalna, żyzna i dość wilgotna. Magnolie nie wymagają cięcia. Wyróżniamy dwa rodzaje magnolii: magnolie gwieździste i magnolie pośrednie.

I.Magnolia gwieździsta.
Nadaje się do mniejszych ogrodów, gdyż dorasta do 2 – 3m i rośnie bardzo wolno. Kwiaty o średnicy 6 – 10cm, rozwijają się przed lisicami, są bardzo liczne i pachnące. W zależności od odmiany, kwiaty są koloru białego lub różowo – czerwonego. Magnolia gwieździsta rozpoczyna kwitnienie na przełomie marca i kwietnia kwiatami gwiazdkowymi, pojedynczymi, lecz są również odmiany tego gatunku o kwiatach pełnych. Wśród spotykanych magnolii gwieździstych w naszych ogrodach możemy wyróżnić kilka zasadniczych odmian:
- „Centennial”, zakwita wyjątkowo dużymi pełnymi kwiatami o średnicy 14cm w kolorze białym.
- „Rogal Star”, o kwiatach pełnych białych, średniej wielkości. Odmiana wytrzymała na niskie temperatury. Zakwita dopiero w kwietniu.
- „Rosea”, kwiaty średniej wielkości o różowych pąkach i rozwijających się z nich białych kwiatach.
- „Waterlily”, ma różowo – czerwone pąki i białe kwiaty o długich i wąskich płatkach.
- „Rubra”, charakteryzuje się słabym wzrostem i małymi purpurowo – różowymi kwiatami.
- „Leonard Messel”, płatki z zewnątrz różowe, a od środka białe.
- „Merril”, kwiaty białe, pełne.

II.Magnolia pośrednia.
Jest magnolią najczęściej spotykaną w Polsce, wyhodowaną ze skrzyżowania dwóch odmian chińskich. W naszym klimacie wyrasta od 3 – 5m. Rozrasta się szeroko na boki, ale rośnie bardzo wolno. Kwiaty osadzone są pionowo na pędach i należą do najpiękniejszych, jakie stworzyła natura. Są one bardzo duże o średnicy od 12 – 25cm. W początkowej fazie tulipanowate, czasem gruszkowate pąki, które rozwijają się w przepiękne kwiaty. Płatki kwiatów wewnątrz są koloru białego, a na zewnątrz różowe lub purpurowe. Wydzielają miły i subtelny zapach. Kwiaty ukazują się w końcu kwietnia i obficie pokrywają całe drzewo przez 3 – 4 tygodnie.
Wśród magnolii pośrednich wyróżniamy następujące odmiany polecane do nasady w ogrodach:
- „Alba Superba”, o białych tulipanowatych pąkach kwiatowych z lekkim odcieniem purpury.
- „Lwnnei”, niezwykle atrakcyjna odmiana, przyciąga kulistymi pąkami i fantastycznymi biało – różowymi kwiatami.
- „Burgundy”, o purpurowych kwiatach.
- „Alexandrina”, o kwiatach delikatnie różowych z białym środkiem.

Wszystkie magnolie mają bardzo płytki system korzeniowy i nie należy pod nimi przekopywać gleby. Jako podszyt dla magnolii możemy stosować tylko takie rośliny, które nie wymagają spulchnienia podłoża. Zalecane są w tym celu rośliny cebulowe takie jak: tulipany, białe i żółte narcyzy, niskie azalie i różaneczniki lub trwałe rośliny okrywowe.

Paweł Szczęsny

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×