eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Oleńka z Ostrołęki. Pielęgniarka, którą zapamiętano w Powstaniu Warszawskim

REKLAMA
zdjecie 6067
zdjecie 6067
fot. pexelsfot. pexels
REKLAMA

Muzeum Powstania Warszawskiego gromadzi wiele wspomnień związanych z powstaniem, które wybuchło dokładnie 77 lat temu. Świadkowie tych wydarzeń opowiadają o tym, co działo się 1 sierpnia 1944 roku w stolicy. Jedna z kobiet, która była wówczas pacjentką szpitala na Woli, zapamiętała szczególnie jedną osobę: siostrę Oleńkę z Ostrołęki.

Danuta Wiśniewska w momencie wybuchu Powstania, jako mała dziewczynka, leżała w szpitalu na Woli.

- Były żelazne łóżka i położone na nich po kilkoro dzieci. Wiem, że nie było co jeść. Wiem, że siostry zakonne poszły do okolicznych ogrodników i przyniosły fasolkę, makaron i świeże warzywa (bo to był sierpień) i ugotowały zupę (kuchnia była na zewnątrz w pawilonie). Pamiętam smak tej zupy do dzisiaj, bo po kilka dni nic nie jedliśmy w tym szpitalu. Pamiętam, nim jeszcze Powstanie upadło, wpadali tam powstańcy, młodzi chłopcy. Mieli wyburzone otwory w murach szpitala, chodzili i pocieszali nas, bo dzieci tam płakały, różnie było. Pamiętam doskonale, ci powstańcy, tacy młodzi chłopcy z opaskami, przychodzili do schronu - wspominała po latach, w rozmowie przeprowadzonej w 2008 roku dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dość nieoczekiwanie, w jej wspomnieniach znalazło się również wspomnienie związane z ostrołęczanką Oleńką, która była pielęgniarką:

Pamiętam jeszcze siostrę Oleńkę z Ostrołęki. Młoda, śliczna dziewczyna, która też nas pocieszała, pielęgniarka, ale nie była ze szpitala, tylko raczej była związana z powstańcami i też przychodziła nas tam pocieszać, przytulać. Śliczna dziewczyna z Ostrołęki. Potem, jak już Powstanie upadło, wpadli Niemcy. Wszystkich: Raus! z tej piwnicy. Ja słabo chodziłam, bo miałam mieć operację. Był wielki tłum ludzi i Niemcy przy jakimś murze szpitalnym zaczęli rozstrzeliwać.

W Powstaniu Warszawskim mogło brać udział nawet ponad 100 ostrołęczan. Wiele nazwisk udało się ustalić w ramach działalności Jacka Karczewskiego - b. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×