eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Order Orła Białego: Antoni Lenkiewicz z Ostrołęki z najwyższym państwowym odznaczeniem [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
REKLAMA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wręczył Ordery Orła Białego wybitnym Polakom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Jednym z odznaczonych został urodzony w Ostrołęce historyk Antoni Lenkiewicz.

W uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej, za niezłomność w obronie praw człowieka i wolności słowa w PRL oraz zaangażowanie w sprawy publiczne i wierność suwerennej Polsce Orderem Orła Białego odznaczony został m.in. Antoni Lenkiewicz, związany z Ostrołęką.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

Antoni Lenkiewicz. Ukształtowała go Ostrołęka

Antoni Lenkiewicz urodził się 25 października 1934 roku w Ostrołęce. W 1963 ukończył studia na Wydziale Historii, a Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1970 uzyskał stopień doktora. W 1980 współorganizował NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu. Od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 był internowany, a następnie pozbawiony pracy. 11 listopada 1985 po wykładzie w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu został porwany przez działających po cywilnemu funkcjonariuszy SB i został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności za wzywanie do niepokojów społecznych. W więzieniu spędził 9 miesięcy. Działał w Konfederacji Polski Niepodległej oraz w Solidarności Walczącej.

Kawaler Orderu Orła Białego zawsze pamiętał o swoim rodzinnym mieście.  - Moja miłość do Ostrołęki jest bezinteresowna. Nie domaga się wzajemności, nie wywołuje zazdrości, nie targa namiętnościami, ale jak każde uczucie wymyka się kontroli racji rozumowych - pisał w 1994 roku w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

Ulica Ułańska i dom, w którym się urodziłem (Inwestycja Związku Inwalidów Wojennych z roku 1932), wielokrotnie już zmieniły wygląd i funkcje. Wszystko co najpiękniejsze, nawet rzeka Narew, przetrwało tylko w pamięci, ale tak było, jest i będzie zawsze. Nie wątpię, że również teraz bawią się ostrołęckie dzieci, dla których nadnarwiańskie miejsca tych zabaw, uzyskają po wielu, wielu latach rangę „utraconego raju"

Od 1939 r. Lenkiewicz mieszkał w domu przy ul. Łęczysk, a jego ojciec Zygmunt w tym czasie pracował w Urzędzie Gminy Rzekuń. - Przeżyłem w Ostrołęce pierwszych 11 lat mojego życia i na pewno nie będzie przesadą jeżeli stwierdzę, że właśnie w tym czasie ukształtowała się moja osobowość - wskazywał.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×