eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ostatnie pożegnanie Dobrosławy Ciborskiej ps. „Sława”. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył Antoni Macierewicz [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
fot. Zbigniew Gołąbekfot. Zbigniew Gołąbek
REKLAMA

16 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p. Dobrosławy Ciborskiej, ps. „Sława”, „Barkas” – weteranki Powstania Warszawskiego. W uroczystościach udział wziął m.in.  Antoni Macierewicz,

 Ś.p. Dobrosława Ciborska „Sława” odeszła na wieczną wartę 14 kwietnia 2021 r. w wieku 100 lat. Urodziła się 16 listopada 1920 r. w Wieluniu w rodzinie ziemiańskiej Walentego Pstrągowskiego i Natalii z Mierzejewskich. Od 1939 r. żołnierz ZWZ – AK, Placówka Czerwin „Czary”, Ośrodek Wąsewo „Wronki”, Obwód Ostrów Mazowiecka „Opocznik”, Podokręg „Wschód”, Obszar Warszawski – łączniczka, instruktorka szkolenia sanitarnego. Od stycznia 1940 r. do czerwca 1943 r. nauczała na poziomie średnim w tajnym nauczaniu - kryptonim „Golesin”, które miało początek w jej domu rodzinnym w Czambrowinie, gmina Czerwin. Od 1942 r. mieszkała na stałe w Warszawie przy ul. Grójeckiej 41 i Chmielnej 27. Pracowała w Ośrodku Sztuki Ludowej przy ul. Barskiej.

 Podczas Powstania Warszawskiego, jako sanitariuszka walczyła na Ochocie, okolice ulicy Grójeckiej. Brała udział w ataku na pocztę przy Placu Narutowicza. 9 sierpnia 1944 r. dostała się do niewoli, przeżyła gehennę w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku (róg ul. Grójeckiej i Opaczewskiej). Szczęśliwie uratowana z obozu w Pruszkowie. Do domu rodzinnego w Czambrowinie wróciła na stałe wraz z mężem Zygmuntem Mieczysławem Ciborskim w 1953 r. Od 2000 r. nosiła zaszczytny tytuł Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie.

 Pani Dobrosława Ciborska była osobą wielkiego serca i ducha, obdarzoną niesamowitą pamięcią, posiadającą szacunek do przeszłości, kochającą swoją Ojczyznę, ludzi i przyrodę. Kochała wędrówki górskie. Jej ulubionymi kwiatami były frezje. Była wielkim autorytetem w środowisku, a dla młodzieży szkolnej - wzorem patriotyzmu.

- wspomina Zbigniew Gołąbek.

 Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent RP odznaczył ś.p „Sławę”: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Została również uhonorowana: Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką „Akcja Burza”, Odznaką Honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Medalem Pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 Uroczystości pogrzebowe zmarłej weteranki odbyły się w piątek, 16 kwietnia w Czerwinie. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina, delegacja władz gminy Czerwin, reprezentacja Wojska Polskiego oraz m.in. Antoni Macierewicz. Ś.p. Dobrosława Ciborska spoczęła na cmentarzu Parafialnym w Czerwinie. Pokój Jej duszy!

 (zdjęcia i informacje, Zbigniew Gołąbek)

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×